in

Erzincan hayvan katliamından sonra baro heyeti hayvan barınağında incelemelerde bulundu

Erzincan’da yaşanan hayvan katliamından sonra, Erzincan Barosu Heyeti hayvan barınağına giderek incelemelerde bulundu.

5 Ocak’ta Erzincan’daki şehir çöplüğüne besleme yapmak için giden vatandaşlar çöplükte siyah torbalara koyularak çukura atılmış onlarca kedi ve köpeğin cansız bedenini buldu.

Yaşanan korkunç olay sonrasında yapılan basın açıklamasında, söz konusu barınakta böyle bir katliamın gerçekleşmediği, hayvanların trafik kazası ve bir kısmının da kendi hastalıkları neticesinde öldüğünü, belediye personelleri tarafından defin işlemlerinin itina ile yapılmadığının tespit edildiği, bundan sonra defin işlemlerinin daha dikkat edilerek yapılacağını, sosyal medya üzerinden katliam yapıldığın dair yapılan paylaşımların asılsız olduğu savunuldu.

Yapılan açıklama sonrasında yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar ve aktivistler yapılan açıklamalara inanmadıklarını dile getirdi.

BARO HEYETİNDEN BARINAK ZİYARETİ

Basın açıklamasından sonra, Ezincan Barosu Heyeti hayvan barınağına (hayvan hapishanesine) ziyarette giderek incelemelerde bulundu. Ziyarette, Erzincan Barosu Başkanı Adem Aktürk, Baro Saymanı, Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Hakan Yeşil ve Komisyon Üyesi Ayşenur Çukadar yer aldı.

Erzincan Barosu Heyeti hayvan barınağında incelemelerde bulundu.

Ziyaret sonrasında baro heyeti’nin yaptığı basın açıklamasında, hayvan barınağının (hayvan hapishanesinin) genel itibariyle 5199 Sayılı Hayvanların Korunması Kanunu’nun aradığı asgari şartları taşımadığı, sağlıklı ve hasta hayvanların bir arada tutulduğu, hijyen koşullarının yetersiz olduğu ve ağır koku bulunduğu belirtildi.

Barınakta bulunan hayvanların, bakım, tedavi, rehabilite ve kısırlaştırma işlemleri yapıldıktan sonra, yasak ırklar hariç, doğal olarak yaşadıkları yerlere bırakılmasının yasal zorunluluk olduğu ifade edildi.

‘ALINDIKLARI YERE BIRAKILMALILAR’

Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Hakan Yeşil, “Barınakta bulunan hayvanların; bakım, tedavi, rehabilitasyon ve kısırlaştırması yapıldıktan sonra alındıkları ortamlarına bırakılması gerekmektedir” dedi.

Baro heyeti gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, düzenlenmesi gereken durumları yetkili makamlara bildirildiğini ve takibinin yapılacağını duyurdu. Baro heyetine yetkili makamlardan ulaştırılan bilgiye göre, hayvan bakımevi ve hastanesinin projesinin tamamlandığı, eksikliklerin giderileceği, barınaktaki hayvanların doğal ortamlarına bırakılacağı bildirildi.

Erzincan Barosu Heyeti hayvanların yaşam hakkının korunması için gerekenin yapılacağını ifade etti: “Yerel yönetimlerin 5199 sayılı kanun ve ilgili diğer mevzuatlardan kaynaklı görevlerinin yerine getirilmesinin takipçisi olacağız. Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekeni yapacağımızın bilinmesini isteriz”

Mersin’de 10 milyon lira değerinde ‘balina kusmuğu’ ele geçirildi

Kedi Limon, müzik derslerini hiç kaçırmıyor