in

Mersin’de 10 milyon lira değerinde ‘balina kusmuğu’ ele geçirildi

Mersin’de 10 milyon lira değerinde, kozmetik sanayisinde kullanılan ve ‘balina kusmuğu’ olarak bilinen 42 kilo 750 gram ‘ambergris’ maddesi ele geçirildi.

Mersin’de 10 milyon lira değerinde ‘balina kusmuğu’ ele geçirildi


Hayvanları ‘ticari mal’ olarak görenler onları beden parçalarından, sütünden, yumurtasından, sperminden hatta kusmuğundan bile para kazanmaya çalışıyor.

Mersin’de İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen soruşturmada, kozmetik sanayisinde kullanılan ve ‘balina kusmuğu’ olarak bilinen, değerli bir madde olması sebebiyle de yurt dışından yasa dışı yollarla ülkeye sokulan ‘ambergris’ maddesinin Mersin’de piyasa sürüleceği bilgisine ulaşıldı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışma başlatan ekipler, şüpheli şahsa ait araç ile şahsın söz konusu maddeyi sakladığı anlaşılan ikametinde arama yaptı. Yapılan aramada piyasa değeri yaklaşık 10 milyon lira olduğu tahmin edilen 42 kilo 750 gram ‘ambergris’ maddesi ele geçirilirken, F.A. isimli şüpheli gözaltına alındı. Şüpheli, emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

‘BALİNA KUSMUĞU’ NEDİR ?

Amber balinaların sindirim sistemlerinde üretilen, çok değerli olan katı mumlu bir maddedir. Kayayı andırır. Rengi siyah veya gri olabilen yanıcı ve çok değerli bir maddedir. Balinanın sindirim sisteminde üretilen bu madde, sivri ve sert cisimlerin bağırsaklarda kaymasını sağlıyor. İlk üretildiğinde, dışkı kokan amber sonradan tazeleyici esanslara sahip güçlü bir kimyasala dönüşüyor.

BALİNA KUSMUĞU NERELERDE KULLANILIR?

Amber Pahalı parfümlerin vazgeçilmez maddelerinden biri olan amber, balinaların dışkısı dışarı atılır ama bazen o kadar büyük olur ki sindirim sisteminden geçemez ve balina o dışkıyı kusarak dışarı atar. O kusmuk topları okyanus yüzeyinde görülürken, bazen de kıyıya vurduğu görülür.

‘BALİNA KUSMUĞU’ NEDEN DEĞERLİ?

Balina Kusmuğu doğal bir madde olduğundan kimyasal reaksiyonlardan daha kuvvetlidir. Parfümün kalıcılığının da artmasına neden olan amberi bu nedenle pahalıya satılır.

BALİNA KUSMUĞU’ NEREDE BULUNUR?

Balina kusmuğu, daha çok Atlantik Okyanusu’na sahili bulunan Brezilya, Maldivler, Yeni Zelanda gibi ülkelerde görülür.

Köpek Leo suni teneffüs yapmayı öğrendi

Erzincan hayvan katliamından sonra baro heyeti hayvan barınağında incelemelerde bulundu