in

AKP, MHP ve CHP hayvan barınağında buluştu: Hayvanlar trafik kazasında ölmüş

Erzincan’daki hayvan katliamından sonra, Erzincan Belediyesi Başkanı Bekir Aksun ve AKP, MHP, CHP Belediye Meclis Üyeleri hayvan barınağında buluştu. Buluşma sonrası yapılan açıklamada hayvanların trafik kazasında öldüğü savunuldu. Yapılan açıklamanın doğruluğundan şüphe duyan, yaşam hakkına saygılı vatandaşlar tepki göstermeyi sürdürüyor.

5 Ocak’ta Erzican şehir çöplüğünde onlarca kedi ve köpeğin cansız bedeni bulunmuştu.

5 Ocak’ta Erzincan’da ki şehir çöplüğüne besleme yapmak için giden vatandaşlar çöplükte siyah torbalara koyularak çukura atılmış onlarca kedi ve köpeğin cansız bedenini buldu.

Yaşanan korkunç olayın görüntüleri sosyal medyada yayıldıktan sonra yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar ve aktivistler hayvanlara ne olduğuna dair, ilgili kurumlardan net bir açıklama bekledi.

Olay sonrası Erzincan Belediyesinden yapılan ilk açıklamada, olayın kontrolleri dışında gerçekleştiği iddia edildi: “Sosyal medyada sokak hayvanlarımızın kabul edilmesi mümkün olmayan görüntüleri bizleri derinden üzmüştür. Kurumumuz konu ile ilgili ivedi bir şekilde tahkikat ve araştırma işlemlerine başlamış olup konu bilgi ve kontrolümüz dışında gerçekleşmiş ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır.”

Yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar ve aktivistler konuyla ilgili daha net bir cevap beklerken, yapılan paylaşımın yorumlara kapatılmış olması kafalarda soru işareti oluşturmaya devam etti.

AKP, MHP VE CHP BİR ARADA

Yaşanan korkunç olaydan günler sonra, Erzican Belediyesi Başkanı Bekir Aksun ve AKP, MHP, CHP Belediye Meclis Üyeleri; bir araya geldi. Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Bakım Evini ziyaret ederek incelemelerde bulunarak basın açıklaması yaptı.

Erzincan’daki yaşanan hayvan katliamdan sonra AKP, MHP ve CHP Belediye Meclis Üyeleri söz konusu hayvanlar olunca ortak açıklama yaptılar.

Yapılan basın açıklamasında, söz konusu barınakta böyle bir katliamın gerçekleşmediği, hayvanların trafik kazası ve bir kısmının da kendi hastalıkları neticesinde öldüğünü, belediye personelleri tarafından defin işlemlerinin itina ile yapılmadığının tespit edildiği, bundan sonra defin işlemlerinin daha dikkat edilerek yapılacağını, sosyal medya üzerinden katliam yapıldığın dair yapılan paylaşımların asılsız olduğu savunuldu.

‘HAYVANLARIN BİR KISMI KENDİ HASTALIKLARIYLA, BİR KISMIDA TRAFİK KAZASI NEDENİYLE ÖLDÜ’

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun yaptı açıklamada katliam haberlerinin asılsız olduğunu iddia etti:

“Sosyal medya paylaşımlarının bir katliamdan bahsettiğini bunun gerçekle alakası olmadığı konusunda arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler neticesinde böyle bir şeyin söz konusu olamadığı anlaşılmıştır. Herkes tarafından bilinir ki her canlı bir gün ölümle karşı karşıyadır. Bir kısmı trafik kazasıyla bir kısmı kendi hastalıkları nedeniyle ölümle neticelenmiş defin işlemleri yapılırken alanda, görevine erken davranmayan personelin ihmali olduğu anlaşılmıştır. Defin işlemlerinin itina ile yapılmadığı daha dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu sonucuna varılmıştır. Onun için sosyal medya üzerinden katliam talimatı verilmişçesine yapılan açıklamaların asılsız olduğunu gözlemledik.”

Yapılan açıklama sonrasında yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar ve aktivistler yapılan açıklamalara inanmadıklarını dile getirdi.

Paw Guards | Pati Koruyucuları topluluğu instagram hesapları üzerinde yaptığı paylaşımda şunları belirtti: “Neden söz konusu hayvanlar olunca, bizim ülkemizde ortada bir hata, suç olduğunda, hatayı düzeltmek için veya suçluyu cezalandırmak için çaba sarf edilmiyor da “Suç örtbas” edilme telaşına giriliyor. Açıklamayı yapan ve ortak konuda anlaşan 3 partinin Meclis üyesi. Biz kime güveneceğiz. Çok mu zordu evet burada kusur var ve gerekeni yaptık, barınak çalışanlarını, müdürünü açığa aldık, görevden aldık, soruşturma başlattık demek. Erzincan Belediye başkanının ve Meclis üyelerinin yaptığı açıklamaya inanmıyoruz. Sayın Valimize sesleniyoruz. Yitip gidenler candır. Bu konunun üzeri kapatılmamalıdır.”

Yapılan paylaşıma yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar tarafından binlerce destek yorumu geldi.

BASIN AÇIKLAMASININ YORUMLARA KAPATILMASINA TEPKİ

Olay sonrasında yapılan ilk belediye açıklamasında paylaşım yorumları kapatılmıştı. Sonrasında paylaşılan basın açıklamasının da yorumlara kapatıldığı dikkatlerden kaçmadı.

Yaşam hakkına saygılı vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi.

Mamalar çöpe atıldı; Hollanda vatandaşı pankartlı tepki gösterdi

Muğla’da kuş yuvalarına temizlik yapıldı