in

Çiçek hastalığı nedeniyle küçükbaş hayvan hareketliliği kısıtlandı

Burdur’da koyun ve keçilerde çiçek hastalığı görülmesi nedeniyle hayvan hareketliliğinin kısıtlandığı bildirildi.

Koyun ve keçilerde görülen çiçek hastalığı görülme sıklığı son dönemlerde artış göstermeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Gaziantep ve Bolu’da görülmüştü. Bolu’da ki sürüye bulaşan çiçek hastalığı 117 hayvanın yaşamını yitirmesine neden olmuştu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, şimdi de Burdur’a görülmeye başlandı. İlçe merkezinde yaşayan İbrahim Demirayak’ın ağılında bulunan koyunlarda kızarıklık ve yüksek ateş görülmesi üzerine yapılan incelemede hayvanlarda çiçek hastalığı olduğu belirlendi.

Demirayak’ın durumu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirmesi üzerine Kemer İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplantıya çağırıldı.

Çiçek hastalığı bulaşan bir Koyun

Komisyonda, ilçe merkez mahalleleri ile Akçaören, Akören, Belenli ve Yakalar köylerinde ikinci bir karar alınıncaya kadar küçükbaş hayvan hareketlerinin kısıtlanmasına, belirtilen yerleşim yerlerinde tüm küçükbaş canlı hayvan ticaretinin yasaklanmasına, hastalığın belirtilerinin görüldüğü bölgelerde derhal İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bilgi verilmesi kararı alındığı kaydedildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezi ve belirtilen köylerdeki bütün küçükbaş hayvanları aşıladı.

Ayağı kırılan flamingoya ilk müdahaleyi vatandaş yaptı! Youtuber’ı çağırdı

Pınar Deniz: Köpeğimi insanlardan daha çok seviyorum