in

Çiçek hastalığı bulaşan 117 koyun ve kuzu yaşamını yitirdi

Bolu’da koyun sürüsüne çiçek hastalığı bulaştı. Hayvanların 117 tanesi yaşamını yitirdi.

Gaziantep’te son aylarda koyun ve keçilerde çiçek hastalığı tekrar görülmeye başlayınca alarm verilmişti.Gaziantep genelindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ücretsiz aşı yapılacağını duyurulmuştu. Hastalık bu sefer de Bolu’da ortaya çıktı.

Bolu’da, koyun sürüsü olan ve çiftçilikle uğraşan Alaattin Acar’ın hayvanlarından 117 tanesi çiçek hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdi. Acar, “Yetkililerden yardım bekliyoruz. Durumumuz çok kötü” dedi.

Edinilen bilgiye göre, Bolu merkeze bağlı Çaygökpınar Köyü’nde eşiyle birlikte koyun sürüsü olan ve çiftçilik yapan Alaattin Acar, sürüsündeki hayvanların hareket etmekte zorlandıklarını ve hastalık belirtileri gösterdiklerini farketti. Hayvanlarını bir süre gözlemleyen Acar, sürüdeki koyun ve kuzuların kötüleşmesi üzerine durumu İl Tarım Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.

Acar’ın ahırında inceleme yapan ekipler, koyun ve kuzuların çiçek hastalığına yakalandığını tespit etti. Ekipler gerekli bilgilendirme ve alınması gereken önlemleri anlattıktan sonra ayrıldı. Ancak, alınan bütün önlemlere karşı Acar’ın sürüsünde bulunan toplan 117 koyun ve kuzu yaşamını yitirdi.

Yetkililerden yardım isteyen Alaattin Acar, “Hayvanlarıma çiçek hastalığı geldi. Büyük bir kısmı maalesef yaşamını yitirdi. Koyunlar ve özellikle kuzular bağıra bağıra öldü. Sürünün büyük bir kısmını kaybettim. 117 tane hayvanım öldü. Çok üzgünüz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Durumumuz çok kötü. Hayvanlarımızı çok seviyorduk ama maalesef başımıza böyle bir felaket geldi” dedi.

Nadir görülen ‘hayalet köpek balığının’ yavrusu bulundu

İznik Gölü’nde yaşanan kuraklık belgesele konu oluyor