in

CHP’li belediyelerden art arda açıklama: Hayvanları yaşam alanlarından koparmayacağız

CHP’li Büyükşehir ve ilçe belediyeleri yaptıkları açıklamalarla sokakta yaşayan hayvanları barınaklara hapis etmeyeceklerini, hayvanları yaşam alanlarından koparmayacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokakta yaşayan sahipsiz hayvanların yerinin barınaklar olduğunu iddia ettiği açıklamaların yankıları sürüyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra AK Parti’ye bağlı bazı belediyeler hayvanları barınaklara hapsetmeye başladı.

Kimi AK Partili belediyeler ise ‘hayvanları toplamak’ için ihale açtı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediyeleri ise yaşam hakkına saygılı davranacaklarını açıkladı. CHP’li birçok büyükşehir ve ilçe belediyeler, açıklama yaparak sokakta yaşayan hayvanları yaşam alanlarından koparmayacağını duyurdu.

İşte belediyelerin yaptığı açıklamalardan bazıları:

‘TOPLATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’

İlk açıklamayı yapan belediyelerden biri İzmir Büyükşehir oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, twitter hesabından paylaştığı mesajda, ‘‘Değerli İzmirliler, Kentimizdeki sokak hayvanlarının kısırlaştırma, aşılama ve tedavi işlemlerinin yanı sıra acil ve münferit durumlar dışında toplanması söz konusu değildir. Can dostlarımız hepimize emanet’’ ifadelerine yer verildi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de sokak hayvanlarının acil durum dışında toplanmayacağını belirten bir mesaj paylaştı.

‘BU HAYAT HEPİMİZİN’

Gürün, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “Bu hayat hepimizin. Muğla’mızda yaşayan can dostlarımızın kısırlaştırma, aşılama ve tedavi işlemlerinin yanı sıra acil ve münferit durumlar dışında toplanması mümkün değildir. Muğla’mızda 40 dönüm arazi üzerinde sokak hayvanları için kurduğumuz modern, tam donanımlı geçici hayvan bakım evimizde can dostlarımızı ağırlamaya devam ediyoruz.”

Sinop Belediyesi tarafından da sokak hayvanlarının toplanmasının söz konusu olmayacağı açıklandı.

‘ONLARIN CANI BİZE EMANET’

Sinop Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda, “Değerli Sinoplular, kentimizde yaşayan can dostlarımızın toplanması söz konusu bile olmayacaktır. Belediye Başkanlığımız Veteriner İşleri Müdürlüğü’nce sokakta yaşayan canların bakım ve tedavi işlemleri devam edecek, yem ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğiz. Onların canı bizlere emanet” cümlelerine yer verildi.

‘BİZ BÖYLE MUTLUYUZ’

CHP’li Bodrum Belediyesi de twitter hesabından “sokak hayvanları sahipsiz değildir” gündemiyle paylaştığı mesajda “Biz birlikte mutluyuz! Bodrum’u paylaştığımız dostlarımızı korumaya, tedavilerini yapmaya, yardımlarına koşmaya devam edeceğiz. Merak etmeyiniz; hiçbir dostumuzu sahipsiz bırakmayacak, yaşam alanından koparmayacağız. Biz böyle mutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

‘KOMŞULARIMIZIN İÇİ RAHAT OLSUN’

Şişli Belediyesi’de paylaştığı mesajda, sokakta yaşayan hayvanların güvende olduğunu belirtti: Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Şişli’de hiçbir can dostumuz sahipsiz değil! KediHayatı paylaştığımız can dostlarımızı korumaya, tedavilerini gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Komşularımızın içi rahat olsun hiçbir dostumuzu yaşam alanlarından koparmayacağız. Onları gönülden seviyoruz.”

‘BİZE EMANETLER’

İstanbul’daki Bakırköy Belediyesi’de gönülleri rahatlatan belediyelerden oldu. Bakırköy Belediyesi şunu paylaştı:

“Can dostlarımız bize emanet.”Kısırlaştırma, aşılama, kimliklendirme, tedavi ve bakımlarının yapılması dışında sokak hayvanlarının toplanması söz konusu değildir. Birlikte uyum içinde can dostlarımızla Bakırköyümüzde yaşamaya devam edeceğiz.”

‘VATANDAŞLARIMIZ MERAK ETMESİN’

İzmir Karşıyaka Belediyesi, art arda paylaştığı iki mesajda şunları yazdı:

“Hiçbir hayvansever vatandaşımız merak etmesin; Karşıyaka’da yaşayan sokak hayvanlarıyla ilgili uygulamalarımızda hiçbir değişiklik olmayacak. İnsanlara hiçbir zararı olmayan, kent yaşamına uyum sağlamış herhangi bir sokak hayvanı toplatılmayacak.”

“İşini sevgiyle yapan Veteriner hekimlerimizin kısırlaştırma ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz besleme ve bakım çalışmalarımız aksamadan sürdürülecek. Sevgiye sevgiyle karşılık veren masum canlar korumamız altında olmaya devam edecek.”

İMAMOĞLU BİZZAT DUYURDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hayvanların yaşam alanlarından koparılmayacağını bizzat duyurdu.

İmamoğlu: “İBB olarak Hayvanları Koruma Kanunu’na uygun şekilde, sokak hayvanlarını kısırlaştırma, aşılama, antiparaziter uygulama ve dijital kimliklendirme işlemleri sonrasında alındıkları yere geri bırakıyor ve düzenli kontrollerini sağlıyoruz. Olması gereken de budur.” dedi.

BAROLAR DA KAYITSIZ KALMADI

CHP’li belediyelerin yanı sıra barolar da sessiz kalmadı. Birçok il barosu sokaktaki hayvanların hak ve hukukunun korunması için açıklama yaptı.

Türkiye Barolar Birliği, “Hayvanların Yaşam Alanları Barınaklar Değil Doğadır” başlıklı açıklamasında “Türkiye Barolar Birliği her zaman yaşamın ve tüm canlıların yanında olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan barınak paylaşımı: Olması gereken budur

Boji ortaya çıktı… Yine yolculuk yapıyor