in

Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo 5 kedi ve 165 köpek ile yaşıyor

Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo, 165 köpek ve 5 kediyle yaşıyor. Aynı zamanda bir çok hayvanın tedavisi için eski eşyalarını satıyor.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bir çiftlikte yaşayan şarkıcı Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo, çok sayıda engelli ve sahipsiz köpeğe bakıyor. 165 köpeği ve 5 kedisi bulunan Bonomo, köpeklerden 20’sinin engelli ve sakat olduğunu söyledi.

İzmir’de 8 yıl önce barınaktan çıkardığı hasta köpek ve yavrularının yüklü miktardaki tedavi masraflarını ödeyebilmek için ikinci el eşyalarını sosyal medya üzerinden açık artırma ile satan Funda Bonomo, hayvan dostlarıyla kaldığı evini Kemalpaşa’ya taşıyarak 2,5 dönüm büyüklüğünde çiftlikte birlikte yaşamaya başladı.

165 köpek ve 5 kedisi bulunan Bonomo, 8 yıl önce de Hayvanlar İçin Projeler Derneği’ni kurdu.

DHA’nın haberine göre, hayvanlarla mutlu yaşam sürdüğünü anlatan Funda Bonomo, “Kurtardığımız ve sokakta yaşayamayacak durumda olan sokak hayvanlarını barındırmaya çalışıyoruz. Her biri de zamanında ya araba çarpmış ya evden atılıp, sokakta hastalanmış, aç kalmış, şiddet görmüş canlarımız. Şu an hepsi olabildiğince sağlıklı ve mutlu. Onları doyurmak, sevmek de bizim hayattaki görevimiz” dedi.

‘KİMSE SAHİPLENMEK İSTEMİYOR

Çiftlikte engelli ve sakat 20 köpeğe baktığını anlatan Funda Bonomo, görme ve işitme engelli kedileri olduğunu da belirtti.

Bonomo, “Belediyeler bir yere kadar yetişebiliyor. Yetişemediği yerde biz de elimizi taşın altına koymak durumunda kalıyoruz. Belediyenin bu tarz bakım evleri çok fazla yok. Varsa da popülasyon çok yüksek olduğu için çok konforlu yaşayamıyorlar.

Bu yüzden biz onlara burada bakıyoruz. Sahiplendirmeye çalışıyoruz ama bu pek mümkün olmuyor. Cins olmadıkları için ya da engellerinden dolayı kimse sahiplenmek istemiyor” diye konuştu.

‘PİTBULLARIN HEPSİ ÇOK İYİ HUYLU

Birlikte yaşadığı dostlarından ‘Putin’in, yasaklı ırk olan Pitbull cinsi olduğunu dile getiren Bonomo, “2 yıldır ‘Putin’ ile birlikteyiz. 5-6 yaşlarında olduğunu tahmin ediyorum. Zamanında trafik kazası geçirmiş ama tam geçmişini bilmiyoruz.

Arka tarafı felç nedeniyle tutmuyordu. Fizik tedavi ve ilaç desteğiyle ayağa kalktı. Yürüyüp koşabiliyor, engeli kalmadı. Yasaklı ırk. Bizim himayemizde şu an 25 yasaklı ırk var. Hepsi de çok iyi huylu dostlar. Direkt size sarılıp, öpmek isteyecek hayvanlar ve kimseye zararları yok.

Biraz yanlış anlaşılıyorlar, çok güçlü hayvanlar oldukları için. Kötü ellerde ölüm makinesine dönüşebildikleri için o şekilde addediliyor ama yasaklanmaları kendi suçları değil. Tamamen onları yanlış ellere veren insanların suçu” dedi

‘SAHİPLENDİKLERİNİ ASLA TERK ETMESİNLER

Bonomo, sözlerini şöyle tamamladı: “Asla satın almasınlar çünkü yuva bekleyen sokaklarda muhtaç çok fazla hayvan var. Barınakta yaşayan çok hayvan var. Sahiplendikleri bir hayvanı asla terk etmesinler. Evladınızdan nasıl ayrılmıyorsanız onları da bırakmayın.

.

Bize destek olmak isteyenleri bekleriz. Burada sevilecek çok baş var. İnsanlar onlarla ilgilendiklerinde, onları taradıklarında çok mutlu oluyorlar. Derneğin masraflarını çıkarabilmek için tişört, kupa, bez çanta gibi hediyelik eşyalar ile ikinci el kitap, kıyafet, bijuteri satışı yapıyoruz. Belediyelerle iş birliği yapmaya çalışıyoruz.

Tek başına bir veya birkaç sivil toplum kuruluşu yetemiyor. Kısırlaştırma seferberliği başlatılmalı. Onları aç ve şiddet görmüş halde bulunca çok kötü oluyoruz. Okullarda eğitimlere gidip çocuklara sokak hayvanlarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitim veriyoruz. Köpekten kaçarken hiçbir çocuk arabanın altında kalmasın istiyoruz.”

Zifte yapışan keçi, yavrusunu emziremiyor

Yaren leyleğin ilk yavrusu dünyaya geldi