in

Zifte yapışan keçi, yavrusunu emziremiyor

Zifte yapışan keçiyi kurtaramayıp yetkililerden yardım isteyen çoban Salih Toygar, keçinin yavrusunu emziremediğini anlattı. Toygar, “Keçinin gözlerinden yaş geliyor.” dedi.

Bursa’da bir keçi otlarken zifte yapışmıştı. Zifte yapışan keçinin yavrusu öğrenildi. Çoban, keçiyi ziftten ayırırken memelerinin zarar gördüğünü, zararla yüzünden yavrusunu emziremediği söyledi.

Sürünün yaklaşık 10 yıldır çobanlığını yapan Salih Toygar, zifte yapışan keçiyi kucaklayıp ağıla getirdi.

Zifte bulanan hayvanı arındırmak ve yaşatmak için yoğun çaba harcayan Toygar, memeleri zarar gördüğü için yavrusunu emziremeyen Karaca’yı gözyaşları içinde temizledi.

‘MEMELERİ GİTTİ HAYVANIN, ÇÜRÜMEYE BAŞLADI’

Toygar, normalde keçilere kendisinin çobanlık yaptığını ancak yeni doğan oğlaklarla ilgilendiğinden hayvanları Sefer Kaşık’ın otlatmaya götürdüğünü söyledi.

AA’nın haberine göre; Karaca’nın zifte yapıştığını öğrenince hemen yanına gittiğini belirten Toygar, bacaklarının kilitlendiğini, kıpırdayamadığını gördüğünü, sadece nefes alıp verebildiğini anlattı.

Zifti temizlemek için gece geç saatlere kadar uğraştığını, gezinebilmesi için bacaklarını açıp keçiyi ayağa kaldırdığını dile getiren Toygar, “Yavrusu yanına geldi. Akşam emziremedi, sabah da emziremedi. Memeleri gitti hayvanın, çürümeye başladı. Sabahtan beri 3 sefer sağdım hayvanı. Memeleri şişti, devamlı süt yapıyor. Bu zavallıyı yaşatmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Sürüdeki hayvanlarla çocuklarından çok vakit geçirdiğini aktaran Toygar, 160 civarında keçi, 120 oğlağın olduğunu, hepsine isim verdiklerini ifade etti.

‘HAYVANIN GÖZLERİNDEN YAŞ AKIYOR’

İsmiyle seslendiği hayvanın, hemen yanına geldiğini anlatan Toygar, “Karaca şimdi başını geriye attı. Hayvanın gözlerinden yaş akıyor. İnan ki moralim çok bozuk. Bunun gibi ne hayvanlar kaybediyoruz.” ifadesini kullandı.

Salih Toygar, balık tutmaya gelenlerin olduğu barajın da bulunduğu bölgede hayvanları otlattıklarını dile getirerek, cam kırığı, olta parçası gibi atıkların sürülerdeki hayvanlara çok zarar verdiğine dikkati çekti.

Van Gölü’nde antik yol ortaya çıktı

Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo 5 kedi ve 165 köpek ile yaşıyor