in

Arkadaşlarını kaybeden köpeklerin yas tuttuğu ortaya çıktı

Araştırmacılar köpeklerin, köpek arkadaşlarını kaybettiklerinde nasıl hissetiklerini belirlemek için bir çalışma yürüttü. Çalışma sonunda köpeklerin arkadaşlarını kaybetmesi halinde yas tuttuğunu ortaya koydu.

Bilimsel Raporlar dergisinde yazan Pirrone ve meslektaşları, köpeklerin nasıl keder yaşadıklarını araştırmak için çevrimiçi olarak bir “yas köpeği anketi” cevaplayan 426 İtalyan yetişkinin yanıtlarını inceledi

Katılımcıların tümü, en az bir köpeği hayattayken köpeklerinden birinin kaybını deneyimlemişti. Anket, aile üyesinin ve ölümden sonra hayatta kalan köpeklerin davranış ve duygularını inceledi.

The Guardian’ın haberine göre, aile üyelerinin %86’sının, hayatta kalan köpeklerin, evdeki başka bir köpeğin ölümünden sonra davranış değişiklikleri gösterdiğini söylediğini ortaya koyuyor.

Pirrone şunları söyledi: “Genel olarak, köpeklerin daha az oynadıkları ve daha az yedikleri, daha fazla uyudukları ve sahibinin dikkatini çekmek için daha fazlasını aradıkları bildirildi.” 

Sonuçların, aile üyesi ile köpeği arasındaki bağlanma seviyesinden veya evcil hayvanlarını insanlaştırıp insanlaştırmadıklarından etkilenmediğini ve aile üyelerinin sadece kederlerini yansıtmadıklarını öne sürdü.

Ekip, değişikliklerin köpeklerin ne kadar süre birlikte yaşadıklarıyla veya hayatta kalan köpeklerin cesedi görüp görmediğiyle bağlantılı olmadığını söyledi.

Yazarlar, “Bu hipotezi desteklemek için, eğer köpekler yaşamları boyunca yemeklerini paylaşırlarsa, hayatta kalan köpeğin aktivite seviyesini düşürme ve kayıptan sonra daha fazla uyuma olasılığının daha yüksek olduğunu bulduk” diye yazdı.

Sonuçlar ayrıca, ölen veya onların ebeveyni veya yavruları olan hayvanla dostane bir ilişkisi olduğu bildirilen köpekler için davranış değişikliklerinin daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Pirrone, “Büyük olasılıkla bu, hayatta kalan köpeğin güvenlik ve güvenlik sağlayan bir bağlanma figürünü kaybettiği anlamına geliyor” dedi.

Ölen kedinin yavrularına ‘Altın’ annelik yapıyor

Bursa’da bir araç köpeğin üzerinden geçti