in

Yılanlara anne şefkati ile bakıyor: Aramızda sevgi bağı oluştu

Kayseri’de 3 yıldır yılan bakıcılığı yapan Sevda Engür, herkesin korkarak baktığı yılanlara anne şefkati ile bakıyor. Engür, yılanlarla arasında bir sevgi bağı oluştuğunu anlattı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde bulunan “sürüngen evinde,” sürüngen evi sorumlusu olarak çalışan Sevda Engür, 3 yıldır herkesin korkarak baktığı piton, anakonda ve boa yılanları arasında çalışan ve yılanlara adeta anne şefkati göstererek bakıyor.

Engür, sürüngen evi sorumlusu olmadan önce yılan korkusu olduğunu çalışmaya başladıktan sonra korkusunun yok olduğundan bahsetti. İnsanlarda yılan korkusunun nedeninin, toplumun alışık olmadığı hayvan olarak görmesinin sonucu olduğunu söyledi.

Yılan korkusunun yerini sevgisinin doldurduğunu söyleyen Engür, şunları anlattı: “Buranın sorumlusu olduğum için temizliği, hayvanların bakımı ve sağlıkların gözlemlenmesi gibi sabahtan akşama kadar işim devam ediyor. Burada bakıcı olarak 3 yıldır çalışıyorum. Öncesinde de hayvanat bahçesinde 6 yılda güvenlik görevlisi olarak görev yaptım.

Bu işe ilk başladığımda özellikle çocuklarım sürüngenlerden korktular ve endişelendiler. Sonrasında da alışmamı ve sevgimi gördükten sonra onlar da alıştılar. Bu işime ilk başladığımda yılanları tanımadığım için tedirginlik ve korku vardı. Sonuçta hayatımızın içinde olan canlılar değiller. Zamanla iletişim kurduğunuzu hissediyorsunuz ve aranızda bir sevgi bağı oluşuyor. Devamı da çok güzel geliyor.

Sabah ilk geldiğimde ‘günaydın annem’ diyerek başlıyorum. Verdikleri tepkilerde çok hoş. Burada beni bu şekilde görenlerde şaşırıyor. Yılanı görünce korkuyorlar ama dışarıdaki kedi köpekten farksız olduğunu söyleyerek onların korkularını da yeniyoruz. Mutlaka dokunup gidiyorlar. O deneyimi ediniyorlar.”

Veteriner Hekim Sümeyye Toyga: Gebelik sürecinde köpeklerin bakımı değişmeli

NFT nasıl alınır, en iyi 5 NFT platformu