in

Yeşil deniz kaplumbağası yumurtalarında yüzde 500 artış

Avlanmalarının yasaklanmasından bu yana yeşil deniz kaplumbağası yumurtalarında yüzde 500 artış gözlemlendi.

Yeşil kaplumbağalar için bir üreme alanı, onları avlamanın yasaklanmasından bu yana bırakılan yumurtaların sayısında yüzde 500’lük bir artış gördü.

Bilim adamları, bu büyük koruma ve başarı öyküsünün, kaplumbağaları öldürdükten sonra sayıların nasıl yavaş yavaş toparlanabileceğini gösterdiğini söylüyorlar.

1968’de Seyşeller ülkesindeki Aldabra adasında kaplumbağaları avlamak yasadışı ilan edildi.

O zamanlar yılda yaklaşık 2.000-3.000 yumurta yumurtlanıyordu. Bu rakam 2019’un son verilerinde 12.000-15.000’di.

Aldabra’nın kaplumbağa popülasyonu, tahmin edilen sömürü öncesi nüfus sayılarının hala çok altında fakat sayının artması şimdillik muhtemel gözüküyor.

DEVAM EDEN NÜFUS ARTIŞI UZUN VADELİ KORUMA SONUCU OLDU

Good News Network’un haberine göre; Exeter Üniversitesi’nden bir ekip, Seyşeller Adaları Vakfı’ndan araştırmacılar tarafından sağlanan rakamları analiz etti.

Exeter’in Cornwall’daki Penryn Kampüsündeki Ekoloji ve Koruma Merkezi’nden çalışmanın baş yazarı Adam Pritchard, “Yeşil kaplumbağalar, yuva yapan dişilerin yoğun bir şekilde avlanması nedeniyle büyük tarihsel nüfus düşüşlerine maruz kaldı. Aldabra Adası, Batı Hint Okyanusu’nda korunan ilk yeşil kaplumbağa yuvalama alanıydı ve 1968’de kaplumbağa yakalama yasağı ve ardından Seyşeller Adaları Vakfı araştırmacıları tarafından uzun süreli izleme devam etti. ”

Araştırmayı denetlemeye yardımcı olan Profesör Brendan Godley, “Seyşeller ekibinin onlarca yıllık çalışmalarının analizini desteklemek benim için bir onurdu. Aldabra’nın yeşil kaplumbağalarının devam eden nüfus artışı, uzun vadeli korumanın kanıtıdır ve deniz koruma konusunda iyimser olabileceğimize dair bazı açık kanıtlar sunar, iyi yasalaştırılmıştır.”

Nesli Tükenmekte Olan Türler Araştırması dergisinde yayınlanan ve şu anda Aldabra kaplumbağaları üzerinde doktora yapan Cheryl Sanchez, “Bu çalışma, genellikle daha az çekici olarak görülen uzun vadeli izlemenin önemini gösteriyor. Bu artışı doğrulamak için veri toplamak için onlarca yıl yorulmak bilmeyen bir bağlılık ve çok geç olmadan yuva yapan nüfusu koruma öngörüsü gerekti. Aldabra’nın yeşil kaplumbağaları, gelecek on yıllar boyunca takip edebileceğimiz inanılmaz bir koruma başarı öyküsü olmaya devam etmeli.”

Araştırma ayrıca Aldabra’nın bölgesel yeşil kaplumbağa sayılarına önemli katkısını ve uzun vadeli koruma ve izlemenin faydalarını açığa çıkarıyor.

Bu kafede bahşiş yok mama var!

Futbolcular hayvanlar için buluştu: Atılan her gol mama oldu