in

Yavrularını yiyen köpek tedavi edildi

Sivas’ta annelerin yavrularını yeme durumu (maternal kanibalizm) hastalığı bulunan bir köpek tedavi edildi. Tedaviyi yapan Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, köpeğin yeni doğurduğu yavruları yemediğini bildirdi.

Sivas’ta Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, bir ilke imza atarak geliştirdiği tedavi protokolüyle yavrularını yiyen K-9 köpeği tedavi etmeyi başardı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, yavrularını yiyen Angle isimli 6 yaşındaki K-9 köpeğini geliştirdiği hormon tedavisi protokolüyle tedavi etti.

Bir ilke imza atan Koçkaya, daha önce aynı yöntemle bir Kangal köpeğini tedavi etmişti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mustafa, “Yaklaşık 6- 7 yıl süreçte geliştirdiğimiz annelerin yavrularını yeme durumu (maternal kanibalizm) için hormon tedavisi protokolü geliştirdik. Tedavi protokolünü Kangal köpeklerine uyguladığımızda çok olumlu sonuçlar almıştık” dedi.

DOĞURDUĞU 3 YAVRUYU YEMEDİ

Koçkaya şunları kaydetti:

“Bunlardan en sonuncusunda Alanya’dan bize ulaşan Uğur Özdemir isimli bir vatandaştı. Uğur Bey’in K-9 dediğimiz Alman çoban köpeğinde maternal kanibalizm sorunun olduğunu tespit ettik. Doğumdan sonra 15 günlük süreçte Uğur Özdemir’le sürekli temas halinde bulunduk. Temas halinde bulunduğumuz süreçte tedaviyi nasıl hangi dozlarda ve hangi yöntemler uygulamamız gerektiğini kendisine anlattık. 11’nci günün sonunda artık köpeğimizde agresyon skalası tamamen ortadan kalkmıştı. Tedavi protokolünü uyguladıktan sonra köpeğimiz doğurduğu üç tane yavruyu yemedi.”

METERNAL KABİNALİZM NEDİR

Bazı köpeklerde doğumu takiben ilk saatlerde ‘maternal kanibalizm’ denilen kendi yavrusunu yeme olayı gözlenebilmektedir.

Anne yamyamlığı olarak bilinen Maternal kanibalizm annenin yavrularını yeme durumudur. Memeli hayvanlarda rastlanabilen bir hormon hastalığıdır.

Daha çok doğumdan sonraki ilk saatlerde gerçekleşir. Anne, yavruların tamamının ya da bir kısmını yiyerek ölümüne neden olabilir.

Minik Hamza, market alışverişinde sokaktaki hayvanları unutmuyor

‘Yasak Elma’nın Kumru’su Biran Damla Yılmaz’dan barınaktaki hayvanlara destek çağrısı