in

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Yavru kedilerin ağzının kokması bazen normalken bazen de çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebilir ve bu sağlık sorunlarını zamanında fark etmemek yavrunun hayatına mal olabilir.

Kedi bakımı özen gerektiren bir konudur, ancak yavru kedi bakımı tabi ki çok daha fazla özen gerektirir zira minik yavrular yetişkin kedilerden çok daha narin ve güçsüzdür. İşte tam da bu nedenle hayatını minik bir yavru kedi ile paylaşma şansı yakalayan herkesin yavru kedi bakımı ve sağlığı konusunda yeterli bilgi edinmesi gerekiyor, çünkü ancak bu bilgiler ışığında yavrulara doğru bakıp sağlıklı bir yavruluk dönemi geçirmelerini ve ileride de sağlıklı bir yetişkin kedi haline gelmesini sağlayabiliriz. Yavru kedilerde ağız kokusu nedenlerini bilmek de tabi ki son derece önemli çünkü yavruların ağzının kokması bazen sağlık sorunlarına işaret edebilen bir belirti.

Yavru kediler de insan bebekleri gibi diş değiştiriyor

Yavru kediler de aynı insan bebekleri gibi diş değiştiriyorlar ve süt dişlerini dökerek yerine ömrü boyu taşıyacakları dişleri çıkartıyorlar. Yavrular ortalama olarak 3,5 aylık olduklarında başlayan diş değiştirme süreci yaklaşık 7-8 aylık olduklarında tamamlanıyor. Yavru kedilerin diş değiştirme sürecinde ağızları kokabiliyor ve bu normal kabul ediliyor. Diş değiştirme sürecinin sonlanması ile birlikte bundan kaynaklanan ağız kokusu da kendiliğinden ortadan kalkıyor.

KittenTeeth79252985 56a9c2983df78cf772aa4e55

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Diş eti sorunları

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri denilince atlanmaması gereken olasılıklardan biri diş eti sorunlarıdır. Yavruların diş etlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar ağız kokusuna yol açabilir, yavru kedinizin diş etleri kızarmışsa, şiş gibi görünüyorsa bu bir sorunun varlığını gösterir ve yapmanız gereken hızla veteriner hekime başvurmaktır.

3574 kitten mouth open angry

İç parazitler

İşte yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri içinde en tehlikelisi, iç parazitler. Yavru kedilerin ölüm nedenleri içinde iç parazitler ya da halk arasındaki ismi ile bağırsak kurtları ciddi bir yer tutuyor ve bu parazitler ağız kokusuna da yol açabiliyor. Eğer yavru kedinizin ağzı kokuyor, karnı dikkat çekici şekilde şiş ve sık sık gaz çıkarıyorsa tüm bunlar iç parazit sorunu yaşadığına işaret edebilen belirtiler ve tabi ki böyle bir durumla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız en doğrusu.

how to solve cat behavior problems 2

Bunlar dışında mide ve bağırsak hastalıkları, bazı organ yetmezlikleri gibi sorunlar da kedilerde ağız kokusu oluşmasına neden oluyor ancak bu nedenlerin yavru kedilerde görülme olasılığı yukarıda saydıklarımızdan çok daha düşük.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pati Birliği İlk Etkinliğini Beykozda Gerçekleştirdiöç

Pati Birliği İlk Etkinliğini Beykoz’da Gerçekleştirdi

Chat poisson2 758x426

Çiğ Balığın Kedi Dostunuza Neler Yapabileceğini Biliyor Musunuz?