in

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Yavru kedilerde oluşan ağız kokuları ciddi hastalıkların habercileri olabilirler. Bu yüzden yavru kedi bakanların yavru kedilerde oluşabilecek ağız kokusunun sebeplerini bilmeleri gerekir. Öğrenmek için içeriğimize bakabilirsiniz.

Kedi bakımı özen gerektiren bir konudur, ancak yavru kedi bakımı tabi ki çok daha fazla özen gerektirir. Çünkü minik yavrular yetişkin kedilerden çok daha narin ve güçsüzdür. İşte tam da bu nedenle hayatını minik bir yavru kedi ile paylaşma şansı yakalayan herkesin yavru kedi bakımı ve sağlığı konusunda yeterli bilgi edinmesi gerekiyor, çünkü ancak bu bilgiler ışığında yavrulara doğru bakıp sağlıklı bir yavruluk dönemi geçirmelerini ve ileride de sağlıklı bir yetişkin kedi haline gelmesini sağlayabiliriz. Yavru kedilerde ağız kokusu nedenlerini bilmek de tabi ki son derece önemli çünkü yavruların ağzının kokması bazen sağlık sorunlarına işaret edebilen bir belirti.

YAVRU KEDİLERDE BEBEKLER GİBİ DİŞ DEĞİŞTİRİRLER

İnsan bebekleri gibi diş değiştiriyorlar ve süt dişlerini dökerek yerine ömrü boyu taşıyacakları dişleri çıkartıyorlar. Yavrular ortalama olarak 3,5 aylık olduklarında başlayan diş değiştirme süreci yaklaşık 7-8 aylık olduklarında tamamlanıyor. Yavru kedilerin diş değiştirme sürecinde ağızları kokabiliyor ve bu normal kabul ediliyor. Diş değiştirme sürecinin sonlanması ile birlikte bundan kaynaklanan ağız kokusu da kendiliğinden ortadan kalkıyor.

DİŞ ETİ SORUNLARI

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri denilince atlanmaması gereken olasılıklardan biri de diş eti sorunlarıdır. Yavruların diş etlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar ağız kokusuna yol açabilir. Yavru kedinizin diş etleri kızarmışsa, şiş gibi görünüyorsa bu bir sorunun varlığını gösterir. Yapmanız gereken hızla veteriner hekime başvurmaktır.

İÇ PARAZİTLER

İşte yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri içinde en tehlikelisi, iç parazitler. Yavru kedilerin ölüm nedenleri içinde iç parazitler ya da halk arasındaki ismi ile bağırsak kurtları ciddi bir yer tutuyor. Bu parazitler ağız kokusuna da yol açabiliyor. Eğer yavru kedinizin ağzı kokuyor, karnı dikkat çekici şekilde şiş ve sık sık gaz çıkarıyorsa tüm bunlar iç parazit sorunu yaşadığına işaret edebilen belirtiler olabilir. Tabi ki böyle bir durumla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız en doğrusu.

Bunlar dışında mide ve bağırsak hastalıkları, bazı organ yetmezlikleri gibi sorunlar da kedilerde ağız kokusu oluşmasına neden oluyor ancak bu nedenlerin yavru kedilerde görülme olasılığı yukarıda saydıklarımızdan çok daha düşük.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Çiğ balığın kediler için zararları nelerdir?

Köpeğiniz ıslak değilken de silkeleniyorsa dikkat!