in

Veteriner Hekim Taha Acar: Köpeklerin üzerine gidilmesi yanlış

Veteriner Hekim Taha Acar, sokakta yaşan köpekler ile karşılaşıldığında heyecan yapılmaması ve kaçılmaması gerektiğini vurguladı. Köpeklerin saldırı değil savunma amacıyla hareket ettiğini hatırlatan Acar, köpeğin üstüne gidilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Veteriner Hekim Taha Acar

Sokakta yaşayan köpeklerle ilgili olarak son günlerde artan “köpek saldırısı haberleri” sonrası köpekleri nasıl anlayabiliriz, istenmeyen bir durumda kalırsak hem kendimizi hem onları nasıl koruyabiliriz sorusu akıllara geliyor.

Kendilerini tehlike altında hisseden köpeklerin savunma iç güdüsüyle hareket edebileceğini belirten Veteriner hekim Taha Acar şu bilgileri verdi:

“Can dostlarımız sokak hayvanlarında da bizler gibi karakterler var. Bazıları saldırgan, bazıları ise sevecen olabiliyorken bazıları ise hareketlerimizi tehdit olarak algılayabiliyor. Bir köpeği öncelikli olarak tehdit sergileyerek yaklaşmamak gerekiyor. Ona yaklaşırken önce onun güvenini kazanmak, baş kısmında başlayarak arkaya doğru seve seve gitmek onun hissini alabilmek gerekiyor. En önemlilerinden biri ise bir köpek ile göz göze gelmemek gerekiyor çünkü bazı köpekler göz göze gelindiğinde tehdit olarak algılaya biliyorlar. Sokakta köpekler ile karşılaşıldığında köpeklerden kaçmamak gerekiyor, eğer biz kaçarsak o bunu oyunda zannedebilir ya da tehdit olarak da algılayabilir ve bizi kovalamaya başlar. Can dostlarımız baya hisli hayvanlar oldukları için korku salgıladığımızda vücutta o adrenalin olarak yansıyor ve köpeklerde bu hissedebiliyorlar. Kendilerini tehlikede hisseden köpekler ise kendimi savunmam gerekiyor diyorlar. Aslına bakarsanız bu konuda onlarında bir suçu yok onların hissel duyguları olarak söyleyebiliriz.”

‘İLK KURAL KAÇMAMAK’

“Köpekler ile karşılaşılınca ilk kural kaçmamak, köpeğin üstüne doğru gitmemek ve köpeğe tehlikede olduğunu hissettirecek her türlü hareketten kaçınmak gerekiyor. Köpekle karşılaşınca kafamızda bir rota çizip köpeğe bakmadan direkt oraya doğru yürüyebiliriz. Siz böyle yaparsanız köpekte havlayarak kendini geriye doğru atacaktır ve bu benim için bir tehdit değilmiş diyecektir. Saldırı maruz kalırsak eğer, üzerimizde kalın bir şey varsa o kısmı ısıttırıp ilk etap da o hıncını aldırtmak ve def etmek saldırıda yapılabilecek en son çare diyebiliriz. Köpek ısırmışsa eğer ısırılan bölgeyi vatikon ya da bol köpüklü su ile temizledikten sonra bir sağlık kuruluşuna giderek kuduz aşısı yaptırılması gerekmektedir.”

Sokaktaki köpeğin gözlerini oydular

Profesörden tuhaf açıklama: Köpekler ekosistemi bozuyor