in

Profesörden tuhaf açıklama: Köpekler ekosistemi bozuyor

Daha önce avcılığı da savunan Profesör Şağdan Başkaya, bu kez köpeklerin ekosistemi bozduğunu ileri sürdü.

Prof. Şağdan Başkaya, köpekler ekosistemi bozduğunu iddia etti.

Tüm dünya insan kaynaklı iklim kriziyle mücadelenin yollarını ararken Türkiye’de profesör unvanına sahip Şağdan Başkaya köpeklerin ekosistemi bozduğunu iddia etti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görevli Başkaya, yaptığı tuhaf açıklamada köpeklerin ekonomik yük getirdiğini de savundu ve köpeklere su veren devlet kurumlarını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan‘ın sokaktaki evsiz köpeklerin yerinin barınaklar olduğunu ileri sürmesinin ardından konuşan Şağdan Başkaya, “İlgili bakanlık, belediyeler, jandarma teşkilatımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve diğerleri sokaklara köpek kulübesi ve suluk koyma yarışına girmiş durumdalar” diye konuştu.

Başkaya, basına yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Evcil hayvan sahipsiz ve başıboş olmaz. Doğal ekosistemlerde, şehirlerde veya kırsalda dolaşmaz. Başıboş köpekler, insanları doğrudan veya dolaylı olarak öldürüyorlar, yaralıyorlar, travmalara sebep oluyorlar, korkutuyorlar, hastalıklara sebep oluyorlar, sosyal çatışmalara yol açıyorlar, ilave iş yüküne ve ekonomik kayıplara sebep oluyorlar. Ayrıca, başıboş köpekler, yaban hayvanlarını avlıyor, ekosistemin dengesini bozuyor, diğer yırtıcılarla rekabet ediyor, kendilerine yakın türlerin genetik yapısını bozuyorlar ve insanlar ile hayvanlara ölümcül hastalıklar bulaştırıyorlar.”

‘KEDİ VE KÖPEKLERİN BESLENMESİNE SON VERİLMELİ’

Başkaya, Bakanlıkların, Belediyelerin ve STK’ların sokaklarda veya kırsalda kedi ve köpek beslemesine son verilmesi gerektiğini de savunarak: “Başıboş kedi ve köpek bakımı belediyelerin ve devletin bir icraatı olmaktan çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

Başkaya, daha önce yaptığı bir açıklamada avcılığı da savunmuş ve avcılığın bir kültür mirası olduğunu ileri sürmüştü.

Veteriner Hekim Taha Acar: Köpeklerin üzerine gidilmesi yanlış

Kışlada beslenen alageyikler asker yolu gözlüyor