in ,

Vegan sporculardan sömürüsüz beslenme çağrısı

Hayvanları sömürmeyi reddederek vegan olan sporcular, navegan bireylerin yarattığı “sağlıksız” ön yargısını yıkarak başarılarına başarı katıyor.

Hayvanların yaşam hakkına saygı duyan, ölmüş hayvan bedenini yemeyi ve onları sömürmeyi reddederek vegan yaşam tarzına, bitki bazlı beslenmeye geçiş yapan vegan sporcular, navegan bireylerin yarattığı ön yargıyı yıkarak spor müsabakalarındaki performanslarıyla başarılarına başarı katıyor.

Vegan beslenmenin yetersiz beslenme olduğunu, bu şekilde sağlıklı olunmayacağı, hastalanılacağı ve spor dahi yapılamayacağı, güçlü ve sağlıklı olunmayacağı gibi önyargıları ve bir temele dayanmayan ifadeleri savunan, hayvansal gıdanın mühim olduğunu düşünen navegan bireylere vegan sporcuların bu başarıları cevap niteliğinde.

Vegan sporcular, kendi başarı hikâyelerinden yola çıkarak sömürüsüz beslenme çağrısı yapıyor.

“ÖLÜ HAYVAN BEDENİNİ YEMEMİZ GEREKMİYOR”

İki kez serbest koşu dünya şampiyonluğu kazanmış atlet Timothy Shieff yaptığı açıklamada ” Vegan olduğumda 8-10 kg kaybettim. Hem daha zinde, hem daha etkindim ve dayanıklılığım artmıştı. Daha önce sahip olmadığım enerji bana ekstra kuvvet verdi. Eskiden olduğundan daha iyi bir atletim. Tamamen yeni bir sayfa açtım. Bilim ve sağlık ortada. Atletler artık güçlü ve sağlıklı olmak için ölü hayvan bedeni yemeniz gerekmediğini söylüyor. ” söylemlerinde bulundu.

“İZLEYEMİYORSANIZ YEMEYİN”

7 kez dünya şampiyonluğunu kazanarak Formula 1 tarihinin en başarılı pilotundan biri olan Lewis Hamilton, hayvanlara yapılan zulmün ve sömürünün bir parçası olmak istemediğini sürekli dile getiren isimlerden biri.

Hamilton Instagram hesabındaki storylerde hayvan sömürüsü ile ilgili video paylaşımlarında bulunarak “Bunları gözlerinizle yiyemiyorsanız ağzınıza da koymayın!” dedi ve milyonlarca hayranına bu sömürüye ortak olmaması için vegan olma çağrısında bulundu.

“VEGAN OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Belçika’daki Ulusal Powerlifting Şampiyonu ünvanını tam dört kez kazanan Vegan sporcu Şahyuri Lalime, hayvanlara duyduğu sevgi sayesinde veganlığı tercih edenlerden biri. Lalime ” Veganlığa olan bağlılığımı sürdüren zihinsel güç, aynı zamanda üs düzey rekabet için fiziksel gücü sağlamama da yardımcı oldu. Vegan olmaktan gurur duyuyorum. Güçlü olmak için hayvansal gıdalar ihtiyacımız olmadığını kanıtlayarak her gün hayat kurtarıyorum. Umarım hayat kurtarma konusunda başkalarına da ilham veriyorumdur. ” ifadelerinde bulundu.

Dünya çapında bilinen Serena Williams, Novak Djokovic, Hector Bellerin, Tia Blanca ve Sergio Agüero gibi nice sporcular hem etik hem de sağlıksal sebeplerden ötürü yıllardır vegan beslenmeyi ve yaşam tarzını benimseyerek yaşıyorlar.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye en çok dikkat etmesi gerekenler sporcularken onlar veganlığı seçerek, insanlara zorlu müsabakalardaki başarılarıyla, hayvan sömürüsüne ortak olmasan hem de eskisinden daha sağlıklı dinç bir yaşam sürdürülebileceğini gösterip, aynı zamanda da veganlığa karşı tabuları yıkıyor.

Yavru kedi ne yer; annesiz kedi bakımı nasıldır

15 yıldır terminal etrafındaki köpekleri besliyor