in

Ukrayna’da hayvanların içinde bulunduğu tahliye treni Çernihiv’e ulaştı

Ukrayna’daki Türk vatandaşları ve evcil hayvanlarını tahliye etmek için başkent Kiev’den kalkan tren Ukrayna’nın sınır kenti Çernihiv’e ulaşmasının ardından otobüslerle Romanya’ya tahliye edildi.

Rusya’nın Ukrayna üzerindeki saldırıları devam ederken, Türkiye, Ukrayna’daki vatandaşlarının tahliye edilmesi için başlattığı seferberlik devam ediyor. Tahliye edilen vatandaşların bu zor zamanda evcil hayvanlarını da geride bırakmadığı görüldü.

Ukrayna’da mahsur kalan Türk vatandaşları ve evcil hayvanlarının tahliyesi için Dışişleri Bakanlığı tarafından koordine edilen tren başkent Kiev’den kalkarak Ukrayna’nın Romanya sınırı yakınındaki Çernihiv’e ulaştı.

Trende Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’den yardım isteyen başka ülkelerin vatandaşları da olduğu görüldü. Trenle Çernihiv’e gelen Türk vatandaşları ve evcil hayvanları otobüslerle Romanya’ya ardından yurda getirilecek.

Kiev’den tahliye edilen Türk vatandaşı, 24 saatte Kiev’den Çernivtsi’ye ulaştıklarını ifade ederek, “Mutluyuz. Kurtulduk. Devletimize çok teşekkür ediyoruz. Bize sahip çıktılar” dedi.

Başka bir Türk vatandaşı ise yaptığı açıklamada, “Şükürler olsun. Mutluyuz. Memleketimize döneceğiz” ifadelerini kullanırken, başka bir Türk vatandaşı ise, “Sağ olsun devletimiz Kiev otogarından buraya kadar bizleri güvenli şekilde getirdi. Ama şu anda buradayız güvendeyiz bayrağımızın altında güvende hissediyoruz kendimizi” ifadelerini kullandı.

Trenden inen sivillerin birçoğunun en zor zamanlarda bile hiçbir evcil hayvanını geride bırakmadığı dikkat çekti.

Bakanlık imzasıyla zeytin ağaçları yok edilecek

İnekler, Ege’yi orman yangınından koruyor