in

Ukrayna’da bombalanan hayvanat bahçesinden 8 kanguru kurtarıldı

Ukrayna’da bombalanan hayvanat bahçesinden kurtarılan 8 kangurunun videosu sosyal medya da gündem oldu. Kanguruları kurtaran gönüllünün paylaştığı video takdir topladı.

Rus saldırıları altındaki Ukrayna’da hayvanlar yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

Bombalanan hayvanat bahçesindeki hayvanların tahliye çalışmaları sürdürülürken, geçtiğimiz günlerde kurtarılan kanguruların tahliye edildiği anların videosu sosyal medyada gündem oldu.

Ağır darbe alan Ukrayna’nın Harkiv şehrindeki Feldman Ecopark, Rus kuvvetlerinin haftalarca süren ölümcül saldırılarının ardından tüm hayvanlarını tahliye etmek için çalışıyor.

Felmand Ecopark, Facebook sayfasında sürekli olarak hayvanların durumuyla ilgili Ukraynaca ve İngilizce güncellemeler yayınlıyor. Geçtiğimiz cumartesi günü sevindirici bir haber paylaşımı yapıldı.

İki gün önce parktan çıkarılan bir grup kangurunun sonunda güvenli bir yere ulaştığı bildirildi.

Park yetkilileri, “Bu çok güzel, çünkü ne yazık ki koruma alanları defalarca bombalandı” dedi. “Artık iyi olacaklarına inanıyoruz!”

Şoförün konuşması ve kamerayı saman dolu minibüsün arkasına toplanmış hayvanlara doğrultması sosyal medyaya düştü. Ukrayna dışişleri bakanlığı bu görüntüleri daha sonra Twitter’da paylaştı .

Ecopark’ın Facebook sayfasındaki önceki gönderiler, hayvan yüklerini aşamalı olarak tahliye ederken Harkiv sakinlerine yiyecek ve yardım sağlama çabalarını detaylandırıyor. Daha önce , yaklaşık 5.000 hayvana ve 300’den fazla türe ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Yetkililer , parkın Rus bombardımanından ne kadar zarar gördüğünü gösteren haritalar, fotoğraflar ve güncellemeler paylaştı . Haftalarca süren sürekli grevlerden sonra, bu ayın başlarında, asıl amaçlarının, daha güvenli bir yerde geçici koruma alanları inşa etmeyi gerektiren parktan mümkün olduğunca çok hayvanı çıkarmak olduğunu yazdılar.

Bir gönderide “10 yılda Ekopark’ta yarattığımızı birkaç gün içinde yapmamız gerekiyor” diye yazdılar .

Park son bir ayda ağır kayıplar verdi. Bazı hayvanat bahçesi çalışanları, barınaklarında hayvanları beslemeye çalışırken bombalanarak öldürüldü. 

Yetkililer, saldırılardan sağ kurtulan hayvanların aç olduğunu ve gıda kaynaklarının yetersiz olduğunu ve çalışanların onları beslemek için onlara ulaşmasının zor olduğunu ve korktuklarını söylüyor.

Tam sayıları verilmedi, ancak bireysel güncellemelerde yaşamını kaybeden hayvanları duyurdular ve onlar için yas tuttular. 

Yaşamını kaybeden hayvanlar arasında dokuz asil geyik (diğerleri çitleri vurulduktan sonra yakındaki bir ormana kaçtı), en az iki orangutan ve bir şempanze , dört alageyik ve üç Galli keçisi var . primatlar, toynaklılar, keseliler ve kuşlar olduğu belirtildi.

HAYVANLARDAN BAZILARI BAŞARIYLA TAHLİYE EDİLEBİLDİ

Üç hafta önce, bombalamalar arasındaki bir molada, çalışanlar ve gönüllüler parkı, kaplumbağalar, şempanzeler ve yavrular, jibonlar, lemurlar ve çeşitli kuşlar da dahil olmak üzere büyük bir hayvan grubunu kurtarmayı ve onları kendi evleri de dahil olmak üzere daha güvenli yerlere getirmeyi başardı.

Ayrı durumlarda, dört orangutanı , dokuz şempanzeyi ve 22 alpakayı, ayrıca üç nadir ayı makak kız kardeşini ve Simba adında bir aslanı tahliye ettiler .

Facebook sayfasında yayınlanan başka bir video klipte , kaplumbağalar ve maymunlarla dolu bir minibüsün direksiyonunda, kanguru videosundan aynı sürücü gibi görünen bir adam görülüyor. (Altyazının İngilizce çevirisi, kaplumbağaların her biri yaklaşık 220 pound ağırlığında olduğu için tahliye edilmesinin küçük bir başarı olmadığını söylüyor.)

Ecopark Cumartesi günkü yayınında, “hayvanları kurtarmak için risk alan” gönüllülere ve işverenlere, ayrıca kurtarma operasyonlarını mümkün kılmak için bağışta bulunan destekleyici bireylere, işletmelere ve kuruluşlara teşekkür etti.

Kaynak: npr.org

Ceylan Ertem’in hayvanlarla iç içe köy yaşamı

‘Uykucu’ kedi okulun 161. öğrencisi oldu