in

Ukrayna’da 3 hayvan gönüllüsü öldürüldü

Ukrayna’da çıkan çatışmada, köpek maması dağıtmaya çalışan 3 hayvan gönüllüsü öldürüldü.

Rusya’nın bir ay önce Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana, en az 977 Ukraynalı sivil öldürüldü ve en az 3.6 milyonu diğer ülkelere kaçtı, gerçek rakamlar ise çok daha yüksek olabilir. Ancak savaş, Ukrayna’daki hayvanların hayatını da alt üst etti.

Bir tahmine göre, Ukrayna 2014 itibariyle yaklaşık 750.00 köpeğe ve 5,5 milyon kediye ev sahipliği yapıyordu. Savaştan kaçmak için çaresizce acele ederken, bu hayvanların çoğu, özellikle daha büyük köpekler olmak üzere insanları tarafından geride bırakıldı.

UAnimals gibi hayvan refahı grupları ve Ukrayna’da savaşın karmaşasının ortasında kalan aktivistler, evsiz kalan hayvanları kurtarmak ve barınakları çalışır durumda tutmak için gece gündüz çalışıyor.

Ne yazık ki hayvanlara olan bağlılığın ve gönüllülüğün bedeli ağır oldu. Kharkiv’deki bir hayvan barınağı bombalandı ve bu ayın başlarında köpek maması dağıtmaya çalışırken çıkan çatışmalarda üç hayvan kurtarma gönüllüsü öldürüldü.

GÖNÜLLÜLER KÖPEK MAMASI TESLİM ETMEYE GİDİYORDU

Aralarında 26 yaşındaki Anastasia Yalanskaya’nın da bulunduğu en az üç kişi, Ukrayna’da bir barınağa köpek maması teslim etmeye çalışırken öldürüldü. Global News muhabiri Ashleigh Stewart, 4 Mart’ta Yalanskaya ve diğer iki kişi Rus güçleri tarafından pusuya düşürüldüğünde, hayvanların üç gündür yemek yemediği bir barınağa köpek maması teslim etmek için araba kullanıyorlardı.  

CBS News’ün haberine göre; ölümünden saatler önce yayınlanan son Instagram hikayesi, Yalanskaya’yı arabanın arka koltuğunda yemek torbalarının yanında gülümseyerek otururken gösterdi. 

Yalanskaya’nın ailesiyle temas halinde olan Stewart, ölen gönüllülerden birinin babasının evinde üç gönüllünün cesedinin bulunduğunu bildirdi. Baba, cesetleri almak için Ukrayna ordusundan yardım istedi, ancak savaş nedeniyle yardım edemediler, dedi Stewart ve aile üç gönüllüyü arka bahçelerine gömmek zorunda kaldı.

Çanakkale’deki barınakta Pitbull cinsi köpekler açlıktan birbirini yedi

Elazığ Barınak Davası, ‘Kedilerin yavrularını yemesi doğal’ ifadesi dosyaya girdi