in

Elazığ Barınak Davası, ‘Kedilerin yavrularını yemesi doğal’ ifadesi dosyaya girdi

Elazığ Barınak Davasının karar duruşması yarın (29 Mart 2022) görülecek. Duruşma öncesi dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, kedilerin yavru kedileri yemesinin doğal bir davranış olduğu iddia edildi.

AK Parti’li Elazığ Belediyesi’ne ait Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanların ölümcül koşullar altında yaşam mücadelesi vermelerine ilişkin açılan davanın karar duruşması 29 Mart’ta (yarın) görülecek.

16 Mart’ta görülen üçüncü duruşmada savcı sanıkların ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan altı aydan iki yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etmişti.

Karar duruşması öncesi, dava dosyasına Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görev alan Prof. Dr. Abdurrauf Yüce’nin hazırladığı rapor eklendi. Rapor’da ‘yavru kedilerin yenilmesi doğal’ ifadesine yer verildi.

‘kedilerin yavru kedileri yemesi doğal bir davranış’

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada davada savunma tarafından 5 yeni tanığın dinlenilmesi ve yavru kedilerin yenilmesinin doğal bir durum olduğunu içeren bir uzman görüşünün eklendiğini duyurdu:

‘Elazığ Davası’nın karar duruşmasında savunma tarafının dinlenilmesi için talep ettiği yeni 5 tanık ismi ve kedilerin yavru kedileri yemesinin doğal bir davranış olduğunu söyleyen uzman görüşü sunduğunu öğrendik.’

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Geçtiğimiz hafta hakimin savunma avukatı ile görüştüğü yönünde iddialar duymuştuk. Geçtiğimiz duruşmada tanıkların birçok çelişkili ifade verdiğini, davayı takip etmek isteyen baroların ve STK’ların katılma taleplerinin de reddedildiğini hatırlatmak isteriz.”

‘HAZIRLANAN RAPORUN İŞLENEN SUÇLARI ÖRTME NİYETİ TAŞIDIĞI AÇIKTIR’

“Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görev alan Prof. Dr. Abdurrauf Yüce’nin savunma tarafı için hazırladığı bugün sunulan uzman görüşünün ise işlenen suçları örtme niyeti taşıdığı açıktır. Yüce’nin sunduğu bu görüş gerçeği yansıtmamakla birlikte tamamen sanıkları aklamaya yöneliktir.

“Bu davanın hayvanlar lehine sonuçlanması için çaba harcayan aktivistler olarak belediyelerin kamu çalışanlarının suçlarının nasıl örtmeye çalıştığına, cezasızlığı nasıl teşvik ettiğine bir kere daha şahidiz. Geçtiğimiz duruşmadan sonra bakımevini ziyaret eden avukat arkadaşlarımız hâlâ devam etmekte olan pek çok ihlali daha kayıt altına aldı ve yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. Yargılama sürerken bakımevide değişen hiçbir şey olmadığı, “şu an bakımevi beş yıldızlı otel” diyen tanığın yalan söylediği kanıtlandı ancak hala belediye bu suçu işleyenleri korumaya devam ediyor.”

“Elazığ Bakımevi’nde gerçekleştirilen keşif neticesinde düzenlenen bilirkişi raporları ve bakımevinde çekilen görüntüler suçun işlendiğinin ispatı niteliğindedir. Sanıklar suçlarını kabul ettikleri veya suçtan kurtulmaya yönelik olduğu açık olan çelişkili savunmalar yaptıkları için “hukuken” faillerin cezalandırılması gerekiyor.”

“Türkiye’de bakımevlerinin durumu hiçbir zaman iyi olmadı, bunun en büyük nedeni aşamadığımız “soruşturma engeli” ve cezasızlığın kamu çalışanlarında yarattığı “bize bir şey olmaz” rahatlığı. Bu kadar açık delile rağmen hala fakültede hocalık yapan veteriner hekimlerin dahi hayvan düşmanlarının yanında olduğunu görüyoruz. Hak savunucularını umursamayan, küçük gören, yetkilerini hayvan düşmanlarını korumaya kullanan herkese yaşamın yanında olma çağrısı yapıyoruz.”

‘UZMAN GÖRÜŞÜ’ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

HAKİM Komite Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görev yapan Abdurrauf Yüce’nin hazırladığı, bilim ve etik dışı, kabul edilemez rapor hakkında gerekli mercilere suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı:

#ElazığDavası’nda savcı tüm sanıklar için görevi kötüye kullanmadan ceza istemişken, sanıkların avukatı tarafından beş tanığın daha dinlenilmesi talep edilerek “bakımevindeki kedilerin birbirini yemesinin doğal olduğu” ve “veteriner hekimlerin bu durumdan sorumlu olmadığı” yönünde Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görev yapan Abdurrauf Yüce’nin hazırladığı, bilim ve etik dışı, kabul edilemez bir raporu dosyaya sunmuştur. Rapor ile ilgili olarak gerekli tüm idari merciilere başvurularda ve suç duyurusunda bulunulacaktır.

Veteriner hekimlik mesleği için bir utanç kaynağı olan bu raporun hükme esas alınması mümkün değildir. Yarın tüm sanıkların cezalandırılmasını bekliyoruz.

NE OLMUŞTU?

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Elazığ Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’yle ilgili bir şikâyet üzerine bakımevi çalışanlarının ifadelerine başvurdu.

Çalışanların iddiaları doğrulaması üzerine sorumlu kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle soruşturma izni istendi. Elazığ Valiliği, tespit edilen olumsuz görüntülerin daha önceki görüntüleri kapsadığı gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine dosya Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne götürüldü. Mahkeme, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını kabul ederek sorumlu kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesine hükmetti.

Kararının ardından 4 kamu görevlisi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açıldı.

Söz konusu hayvan bakımeviyle ilgili savcılık adeta hayvan soykırımı yapılmış dedi, bilirkişi raporunda ise açlıktan birbirlerini yiyen kedilerin olduğu belirtildi.

Tutanaklara göre Elazığ Belediyesi’nin hayvan bakımevinde Ekim 2020’de 206 köpek 88 kedi, Aralık 2020’de 103 köpek, 80 kedi, Ocak 2021’de 230 köpek, 85 kedi, Şubat 2021’de ise 192 köpek, 78 kedi öldü.

Dört ayda toplam 1062 hayvanın öldüğünü gösteren tutanaklara göre, bir kedi ya da köpeğin ölmediği gün olmadı. Hayvanların ölüm sebepleri ise tutanaklara yazılmadı.

Ukrayna’da 3 hayvan gönüllüsü öldürüldü

Kıyıda oyun oynayan kedi denize düştü