in

Türk vatandaşları hayvanlarıyla Ukrayna’dan yurda dönüyor

Ukrayna’daki Rusya saldırıları sonrası çatışma bölgesinde kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yurda evcil hayvanlarıyla beraber dönüyor.

Ukrayna’daki Rusya saldırıları sonrası çatışma bölgesinde kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tahliyesi devam ediyor.

Bugün sabah saatlerinde 2 otobüs, 5 midibüs ile toplam 184 kişi daha Türkiye’ye Edirne Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı.

Gelen vatandaşların, evcil hayvanlarını savaşın ortasında terk etmeyerek yanlarında getirildiği görüldü.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı silahlı saldırıların ardından Ukrayna’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı’nca çalışmalar başlatılmıştı.

Ukrayna’dan Romanya gibi çevre ülkelere yönlendirilen vatandaşlar, ilgili ülkelerdeki Türkiye konsolosluklarının ayarladığı otobüslerle Türkiye’ye gönderiliyor.

Bugün sabah saatlerinde ve gece boyunca da Edirne Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan 2 otobüs, 5 midibüs olmak üzere toplam 184 kişilik kafile daha yurda giriş yaptı.

Pasaport işlemleri yapılan vatandaşlar tekrar geldikleri otobüsle yurda dağılmak üzere İstanbul’a doğru yola çıktı.

Gelen vatandaşlar, ortalama 24-25 saat yolcuğunun yaşandığı ifade edildi.

Ukrayna’dan gelen bazı vatandaşlar evcil hayvanlarını yurda getirdi. Lina isimli köpeğini yanında getiren Samet Ünal şöyle konuştu:

“2 gündür yoldayız zor oldu ama geldik. Odessa’da biz yola çıktıktan sonra belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı gelmiş. Olayların başladığı ilk zaman yakından bomba sesi duyduk ama şu anda durum normalmiş. Sahiplendiğim köpekle geldik. Onun da pasaportu var artık Türkiyeli”

Çocuklarıyla birlikte çalıştığı iş yerini kapatarak Odessa’dan Türkiye’ye gelen Seracettin Özman şöyle dedi:

“Savaş çok zor bir şey. Allah kimseye yaşatmasın. Savaştan dolayı kaçtık. İşlerimizi, arabalarımızı her şeyimizi bıraktık, çıktık geldik. Dün akşam haber aldık Odessa’da çatışma olmuş. Akrabalarımız orada şu anda kendi evlerinde”

Marketten cipsi aldı götürdü, o anlar kameraya takıldı

Bursa’da toplu halde köpekleri zehirlediler!