in

Sömürülen ayı Ukrayna’dan kurtarıldı

Ukrayna’da bir sirkte 19 yıl boyunca sömürülen ayı Masha, Romanya tarafından kurtarılıp özgürlüğüne kavuştu.

Avrasya boz ayısı, Ukraynalı hayvan hayır kurumu olan Warriors of Wildlife tarafından savaşın parçaladığı Ukrayna’dan Romanya sınırına kadar 225 kilometrelik bir yolculuğa çıkarıldı. Tüm bunlar, Rusya’nın işgalinin yarattığı tehlikelere rağmen başarıyla gerçekleşti.

World Animal Protection’ın haberine göre; ayı Masha, hayatının çoğunu, küçük bir kafeste tutulduğu ve yüksek sesli müziğe ve kükreyen kalabalıklara bisiklete binmek gibi numaralar yapmaya zorlandığı bir sirkin parçası olarak sefalet içinde geçirdi. 

Yaşlı ayı sonunda sirk sahibi tarafından Warriors of Wildlife’a teslim edildi ve geçici bir barınağa yerleştirildi. Şimdi, tırmanacak ağaçlar, yıkanacak havuzlar ile dolu güzel bir orman evinde yaşayacak ve yakında sosyalleşmek için başka ayılarla tanışacak. Esaret altında yetişmesi nedeniyle doğaya salınması ne yazık ki mümkün değil.

Tutsak vahşi hayvanları zalim sömürü sistemlerinde tutmak, bireysel hayvanlar ve vahşi yaşam üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Vahşi hayvanları insanlara bağımlı hale getirdiğimizde, özellikle insan kaynaklı çatışmalar ve felaketler dahil olmak üzere acil durumlarda savunmasız hale geliyorlar.

Vahşi hayvanların vahşi yaşam hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bize ait değiller – değerleri, insanlar için yapabileceklerine veya onlardan elde edebileceğimiz kâra dayanmıyor. Onları korumalıyız, sömürmemeliyiz.

HAK ETTİĞİ GİBİ YAŞAYABİLİR

World Animal Protection CEO’su Steve McIvor: “Ukrayna’da ortaya çıkan durum insanlar için ürkütücü, ama aynı zamanda kriz zamanlarında genellikle unutulan kurbanlar olan hayvanlar da çok acı çekiyor. Her şey gerçekten iç karartıcı olsa da, yıkımın ortasında bile Masha için umut olduğu için mutluyum ve önümüzdeki haftalarda diğer hayvanlar için de aynısını diliyoruz. Yolculuğunun sonucunu öğrenmek için gergin bir bekleyiş oldu. Bu kurtarma operasyonu başarılı olduğu ve savaş tarafından engellenmediği için çok rahatladık. Masha, acılarla geçen onca yıldan sonra, sonunda hak ettiği gibi barış içinde yaşayabilir.” ifadelerinde bulundu.

Warriors of Wildlife Direktörü Lionel de Lange ise şunları söyledi: “Masha’yı 19 yıl boyunca sahne almak zorunda kaldığı sirkte görmek son derece üzücüydü. Sonunda onu bakımımıza aldığımızda, eski sahibi hala bize öğrettiği hileleri, kolunun altındaki çelik çubuğu gururla bize göstermeye çalıştı. Masha hemen sinmeye ve bir insan gibi arka ayağının üzerinde durmaya ve patilerini başını ve yüzünü korumak için kullanmaya başladı – çok korkmuştu. Savaş patlak verdiğinde ve nakliyesi iptal edildiğinde, ülkeyi terk etmek zorunda kaldım ve geçici olduğunu bilmeme rağmen onu geride bıraktığım için tamamen suçlu hissettim, geri dönüyordum. Onun Liberty ayı sığınağında serbest bırakıldığını görmek büyük bir sevinç anıydı. Her şeyi kendi istediği gibi yapabildi; hiçbir şey yapmaya zorlanmadı. Artık onun sadece bir ayı olması, toprağı kazması, ağaçlara tırmanması ve zamanının tadını çıkarma zamanı.”

Eyüpsultan sahilinde korkutan görüntü, 24 ölü yunus kıyıya vurdu

Mahkemeden, köpeği hastalandığı için işten çıkarılan çalışana emsal niteliğinde karar