in

Mahkemeden, köpeği hastalandığı için işten çıkarılan çalışana emsal niteliğinde karar

Bursa’da köpeği hastalandığı için işe gidemeyen ve bu nedenle işten çıkarılan çalışanı, mahkeme haklı buldu. Patronun iş feshi iptal edildi. Çalışan, işine geri dönebilecek.

Bursa’da hasta köpeğini veteriner hekime götürmek için işe gidemeyen kadın, mazeretsiz devamsızlık sebebiyle tazminatsız kovuldu. 

Mahkeme, çalışanın köpeğinin rahatsızlığı nedeni ile işe gelemediğine, bunun iş ortamında da bilindiğine, sebepsiz devamsızlığının söz konusu olmadığına dikkat çekerek yapılan feshin haklı nedene dayanmadığına hükmetti.

Yaşam hakkına saygılı bireyleri yakından ilgilendiren karar Bölge Adliye Mahkemesi’nden geldi. Yıllardır evinde beslediği köpeği rahatsızlanan kadın, hayvan hastanesine giderek köpeğinin tedavisini yaptırdı. İddiaya göre, köpeğinin rahatsızlığını mesai arkadaşlarına ve amirlerine bildiren kadın, 3 gün süren tedavi sürecinde işe gitmeyince patron tarafından tazminatsız şekilde kovuldu.

Olay karşısında şok olan kadın, işe iade davası için İş Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, olayda rahatsızlanan bir köpek olduğuna dikkat çekerek, feshin ağır bir karar olduğuna hükmetti. Davalı patron kararı istinaf etti.

Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda şöyle denildi: “Davacı işçinin, 3 gün boyunca hayvan hastanesine gittiği hastane kayıtlarından anlaşılmaktadır. Tanıkların da anlatımlarında davacının köpeğinin rahatsızlığı nedeniyle tedavi amaçlı hastaneye gittiği ve açık ofis ortamında bunun bilindiği beyan edilmiştir. Bu durumda, tüm dosya içeriğiyle davacının devamsızlık yaptığı belirtilen 3 gün boyunca köpeğinin rahatsızlığı sebebiyle işe gelmediği ortaya çıkmıştır. Bu durumun iş ortamında da bilindiği, sebepsiz devamsızlığın söz konusu olmadığı, yapılan feshin haklı nedene dayanmadığı anlaşılmaktadır. Davacının gelmediği günler için mazeretini işverene bildirmediği düşünülse de davacıya uyarı verilmesi mümkünken en ağır ceza olan iş akdinin feshedilmesinin feshin son çare olması ilkesine de uygun olmadığı, mahkemenin bu yöndeki tespit ve değerlendirmelerinin dosya içeriğine uygun olduğu, davalı vekilinin itirazının yerinde olmadığı anlaşılmıştır. Mahkeme kararının onanmasına, işçinin işe iadesine hükmedilmiştir.”

Sömürülen ayı Ukrayna’dan kurtarıldı

Çöpe atılan ekmeklerle 12 yıldır kuşları besliyor