in

Soğuk havalarda sokakta yaşayan hayvanlar için neler yapabiliriz ?

Türkiye’ye kar düştü. Kimimiz evlerimizde, kimimiz korunaklı kıyafetlerle sokakta karın keyfini çıkarıyoruz. Peki ya korunacak evleri, onları sıcak tutacak giysileri olmayan sokaktaki patili dostlarımız, bu soğuklarda ne yapacak? Bizler soğuk havalarda hayvanlar için neler yapabiliriz?

1# BİR KAP SU

Soğuk kış günlerinde dostlarımız için öncelikle kapımızın önüne yağmurdan, çamurdan, kardan etkilenmeyecek bölgelere bir kap su bırakalım. Unutmamalıyız ki içilebilir temiz su en temel ihtiyaçtır. Havanın eksi dereceleri gördüğü günlerde suların donmaması için birkaç damla zeytinyağı eklemeniz yeterli olacaktır. 

2# BİR KAP MAMA

Canlarımızın soğuklarda vücut ısılarını yüksek tutmaları için beslenmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Kışın Türkiye genelinde hava sıcaklığı -15 dereceye kadar düşmektedir. Soğuk havada kediler 6, köpekler 17 saat aç kalırsa maalesef donarak ölebilirler. Bu soğuk havalarda vücut ısılarını yüksek tutmak için beslenmeleri çok önemlidir. Kapınız önüne koyacağınız bir kap mama, besin değeri yüksek bir tas yemek onların hayata tutunmaları için bir dayanak olacaktır. 

Kedi dostlarımıza mama dışında verebileceğiniz evsel besinleri bırakabiliriz.

3# SOKAKLARA SOĞUKTAN KORUNAKLI KEDİ/KÖPEK EVLERİ KOYUN

Soğuk günlerde yiyecek ve içecek kadar önemli bir diğer ihtiyaç barınmadır. Karton kutu, atık palet, meyve-sebze kasaları, çamaşır leğenleri gibi birçok malzeme ile dostlarımız için yuvalar inşa edebilir, onların soğuktan korunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ilçenin belediyesine başvurarak sizlere kedi-köpek evi temin etmelerini sağlayabilirsiniz.

4# PENCERE KENARLARINA, TERASLARA YEM KOYUN

Gökyüzünde özgürce uçan, adeta bulutlarla dans eden kuşları unutmayalım. Pencerenizin kenarlarına koyacağız buğday, yem, ekmek kırıntısı gibi besinler onların soğuktan korunmasına yardımcı olacaktır.

5# KAPUTA VURUN 

Özellikle kedi dostlarımız ısınmak amacıyla arabaların altına, motorların içine girebilirler. Aracınızı çalıştırmadan önce, kaputa vurarak, kornaya basarak  aracınızı kontrol etmeniz oluşabilecek büyük çaplı kazaları önleyecektir.

6# MAMA BAĞIŞINDA BULUNUN 

81 ilde binlerce yaşam hakkına duyarlı gönüllüler sokaklarda, dağlarda, otoban kenarlarında bizlerin ulaşamadığı bölgelerde dostlarımızın beslemesini gerçekleştirmektedirler. Onlar için oluşturulmuş mama kumbaralarına yapacağınız bağışlarla  sizden kilometrelerce uzak yardıma muhtaç canların bir patisinden de siz tutabilirsiniz.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsünde 400’den fazla köpeğin beslenmesini gerçekleştiren öğrencilere yardımcı olmak için mama bağışında bulunabilirsiniz.

7# EVİNİZ KAPILARINI SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZA AÇIN 

Belki de en önemlisi bu soğuk kış günlerinde onlara sıcak bir yuva açmak…
Soğuk havalarda dostlarımızı evlerinize alarak onların duygusal insanı olabilir, ömür boyu sürecek bir dostluğa yelken açabilirsiniz.

‘Pascal’ şirket kedisi oldu

Anne köpek ölen yavrusunun başından ayrılmadı