in

Rusya’daki kedilere yaptırım kararı alındı

Uluslararası Kedi Federasyonu (Fédération Internationale Féline – FIFe) Rus kedilere yaptırım kararı aldı.

Uluslararası Kedi Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da yetiştirilmiş kedilerin “ithalatına”, soykütüğüne kaydedilmesine ve gösterilere katılmasına yasak getirildiği duyuruldu.

Fransa merkezli kuruluşun Rusya’da yetiştirilmiş ya da Rusya’da yaşayan kişilere ait kedilere “yaptırım” getirdiğini duyurduğu metinde, “Rusya’da yetiştirilmiş hiçbir kedi ithal edilemeyecek ve Rusya dışında FIFe’nin hiçbir soykütüğü kitabına kaydedilemeyecek” ifadeleri yer aldı.

Federasyon aldığı kararın 31 Mayıs’a dek geçerli olacağını, bu tarihten sonra kararın gözden geçirileceğini de duyurdu.

“Ukrayna’daki durumla ilgili açıklama” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:


FIFE Yönetim Kurulu, Rusya Federasyonu ordusunun Ukrayna Cumhuriyeti’ni işgal etmesi ve bir savaş başlatması karşısında şok ve dehşet içindedir. Çok sayıda masum insan öldü, çok daha fazlası yaralandı ve yüz binlerce Ukraynalı hayatlarını kurtarmak için evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu benzeri görülmemiş saldırganlık eyleminin neden olduğu yıkıma ve kaosa hepimiz tanığız.

Bunun da ötesinde, Ukraynalı dost kedi meraklılarımız, bu zor koşullarda kedilerine ve diğer hayvanlara umutsuzca bakmaya çalışıyorlar. Polonya, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Moldova gibi Ukrayna ile sınır komşusu olan FIFe kulüplerinin birçok üyesinin Ukraynalı yetiştirici arkadaşlarına yardım eli uzatmasından son derece mutluyuz.

FIFe Yönetim Kurulu, bu vahşete sadece tanık olup hiçbir şey yapmayacağını düşünerek 01.03.2022 itibariyle şu kararı aldı:

● Rusya’da yetiştirilen hiçbir kedi, soy kütüğünü hangi kuruluşun verdiğine bakılmaksızın, Rusya dışındaki herhangi bir FIFe soy kütüğüne ithal edilemez ve kaydedilemez.

● Rusya’da yaşayan katılımcılara ait hiçbir kedi, bu katılımcıların hangi organizasyona üye olduklarına bakılmaksızın, Rusya dışındaki herhangi bir FIFe fuarına alınamaz.
Bu kısıtlamalar 31.05.2022 tarihine kadar geçerlidir ve gerektiğinde gözden geçirilecektir.

FIFe Kurulu ayrıca bütçesinin bir kısmını Ukrayna’da mevcut durumdan dolayı sıkıntı çeken kedi yetiştiricilerini ve kedi yetiştiricilerini desteklemek için ayırmaya karar verdi. Bunun en iyi nasıl yapılabileceği konusunda Ukrayna FIFE Üyemiz Ukrayna Felinoloji Birliği’ne (UFU) ve Ukrayna’ya komşu ülkelerdeki Üyelerimize danışacağız.

Ukraynalı dostlarımız adına bu korkunç durumun daha uzun sürmeyeceğini umuyor ve onlara bolca cesaret ve iyi şanslar diliyoruz.

Rusya’ya özgü, “Mavi Rus kedisi” Türkiye’de de çok seviliyor. Bu kedi, sevecenliği ile biliniyor.

Düzce’de köpek çatıda mahsur kaldı

Ukraynalı Maria 4 hayvanı ile sınırdan ayrıldı