in

Rize’de Hayvan Dostu Okul Projesi

Rize’nin Ardeşen İlçesinde sokaktaki evsiz hayvanlara yeni yuvalar bulmak adına belediye tarafından oluşturulan ‘Hayvan Dostu Okul Projesi’ kapsamında ilçe genelinde 21 okula köpek kulübeleri dağıtılacak.

Ardeşen İlçe Belediyesi tarafından projelendirilen ‘Sokak Hayvanlarına Yeni Yuvalar Oluşturuyoruz’ sloganıyla belirlenen 21 okula köpek kulübeleri dağıtılacak.

Belediye’nin projelendirdiği ‘Sokak Hayvanlarına Yeni Yuvalar Oluşturuyoruz’ sloganına duyarsız kalmayan ilçedeki 21 okul, bünyesinde belirledikleri uygun alanlara belediye tarafından verilen (montajı yapılan) köpek kulübeleri ve korunaklı tel kafesleri yerleştirecek.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, ilk kulübe dağıtımı Ardeşen Fatih İlkokulu bahçesinde yapılan törenle gerçekleştirildi.

Hayvan Barınağında aşıları ve bakımları tamamlanan köpekler evlat edinilme koşuluyla önceden gönüllü olan pilot okullara verilecek.

Okul bahçesinde İlçe Belediye Başkanı Avni Kahya, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, Ardeşen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Reşat Yazar, Daire Müdürleri, Oda Başkanları, STK Temsilcileri, Muhtarlar, Hayvan Severler, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve öğrenci velilerinin katılımıyla yapılan törenle kulübenin okula devir teslimi tamamlandı.

Sokaktaki evsiz hayvanlara ‘Yeni Yuvalar Hazırlıyoruz’ diyen Başkan Avni Kahya şöyle konuştu:

“2019 yılında yapımına başladığımız ve 2020 yılında aktif olarak Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde denetim, kontrol, kayıt, aşılama ve bakımları tamamlanan sokak hayvanlarına yeni yuvalar bulma adına başlattığımız projemizin uygulanabilir bir saha çalışmasına dönüşmesinde emekleri olan herkese teşekkür ederek sözlerime başlamak isterim. Proje kapsamında; Hayvan sevgisini ve bilincini geliştirmek amacıyla İlçemiz genelindeki 21 okulda kurulan köpek kulübelerinde sokak hayvanları için yeni yuvalar bulmayı hedeflemekteyiz.”

Hayvan sevgisinin topluma yaydığı pozitif enerjiye dikkat çeken Başkan Avni Kahya konuşmasına şöyle devam etti:

“Pilot uygulamada tercihimiz olan okullarımızın mutfak ve taşımalı sistemden uygulanan hazır yemek servislerinden arta kalan yemeklerin çöpe atılmasının da önüne geçmiş olacağız. Hayvan sevgisinin topluma yaydığı pozitif enerjinin doğaya ve çevreye daha duyarlı bireyler olmamızı tetikleyeceğine inanmaktayız.”

Kediler için evinin sundurmasına çatılı ev yaptı

Poşete ‘çöp gibi’ atılan yedi köpek yavrusu öldü