in

İklim değişti: Leylekler bu yıl erken geldi

İklim değişikliği leylekleri de etkiledi. İklim nedeniyle her yıl Aydın’a Şubat-Mart aylarında gelen leylekler bu yıl ilk kez ocak ayında geldi.

Aydın’a gelen leylek

Aydın’a 2022 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Gölbent Mahallesi’ne geldi. İklim değişikliğine göre geldikleri aylarda farklılıklar gösteren leylekler ilk kez ocak ayında gelmeye başladı.

2017 yılında 7 Mart’ta, 2021 yılında ise 3 Şubat’ta gelen ilk leylekler, bu yıl ilk kez 8 gün önce ocak ayında geldi. Etrafı azmak denilen sulak alanlarla çevrili Söke’ye bağlı Gölbent Mahallesi’ne gelen yılın ilk leyleğini sabah yuvasında dinlenirken gören Gülseren İbi, durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) bilgi verdi.

Aydın’a gelen leylek

Leyleklerin her yıl daha da erken geldiğine dikkat çeken EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “İklim değişikliğine göre geldikleri aylarda farklılıklar gösteren leylekler ilk kez ocak ayında gelmeye başladı. 2017 yılında 7 Mart, 2018 yılında 5 Mart, 2019 yılında 14 Şubat, 2020 yılında 5 Şubat, 2021 yılında 3 Şubat’ta gelen ilk leylek, bu yıl 8 gün önce gelerek 27 Ocak’ta Gölbent’e ulaştı.”

“Afrika’dan uzun yollar katederek yorgun ve bitkin şekilde Anadolu’ya giren leyleğin bölgemizde her yıl Gölbent’i seçmesinin nedeni, köyün etrafında beslenmesi için çok önemli olan sulak alanlarla çevrili olmasıdır.”

“Sulak alanların korunmasının sağlanması, leylek gibi kuşların da korunmasını sağlayacaktır. Doğal denge için çok önemli türlerden biri olan leylekler, tarım zararlılarını azaltması bakımından çiftçilerin yakın dostudur. Özellikle besin grubu içinde birçok tarım zararlısını tüketen Leylekler, bu sayede zirai ilaçların kullanılmasını da azaltacaktır. Yeni gelen leylek bir süre dinlenip, beslenmesini sağlayacak ve daha sonra yuva tamiratlarını başlayıp, kendine eş olarak gelecek leyleği bekleyecektir” dedi.

Öksüz kalan kuzuyu evlerinde besliyorlar

Türkiye’nin yüzde 61’i plastik çöp ithaline karşı