in

Nesli tükenen hayvanlar mumyalanıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde uygulanan tahnit çalışmalarında mumyalanan her hayvanın bir hikâyesi bulunuyor. Bu çalışma sayesinde hayvanların habitatının kayıtlara geçmesi sağlanıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan nesli tükenmekte olan ve doğada ölü olarak bulunan yaban hayvanlarına mumyalama işlemi yapıldığı açıkladı.

HAYVANLARIN HABİTANIN KAYITLARA GEÇMESİ SAĞLANIYOR

Tedavi sırasında yaşamını yitiren veya doğada ölü olarak bulunan yaban hayvanları Prof. Dr. Lokman Aslan tarafından tahnit yöntemi ile mumyalanıyor.

Prof. Dr. Lokman Aslan özellikle nesli tükenmekte olan, çok nadir bulunan yaban hayvanlarına tahnit uygulanması sonucu bölgedeki yaban hayvanlarının habitatının kayıtlara geçmesinin sağlandığını söylüyor.

Özellikle Van Gölü çevresinde çoğunlukla trafik kazası ve başka nedenlerden yaşamını yitiren hayvanlar merkeze getirilerek tahnit uygulaması yapılıyor.

TAHNİTİ YAPILAN HER HAYVANIN BİR HİKAYESİ VAR

Tüm tedavi imkânlarına rağmen tedaviye olumlu sonuç vermeyen hayvanlar yaşamlarını yitiriyor. Yaşamını yitiren hayvanların bedenlerinin bazıları medikal atığa verilmek yerine tahnit yöntemi ile mumyalanıyor. Tahniti yapılan her hayvanın bir hikâyesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Lokman Aslan bu çalışmanın gelecek nesillere doğanın korumasındaki yolu gösterdiğini de belirtiyor.

SULAK ALANLARI YOK EDERSEK TABİATIN RAHMİNİ DE YOK ETMİŞ OLURUZ

Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin esas görevi yaban hayvanlarını bulunduğu ortamda sağlıklı yaşatmaktır. Eğer siz çevreyi, yaban hayvanlarının yaşam yerlerini bozmazsanız ekolojik denge kendi kendine oturur. İnsanoğlu oraya yol götürürse ve silahla onları avlamaya kalkarsa yaralanmalar ve aç kalma gibi sorunlar olur. Bizler buraların korunması gerektiği algısını daha çok işlemeliyiz. Sulak alanları, bataklıkları yok edersek tabiatın rahimi de yok etmiş oluruz.” açıklamalarında bulundu.

Minik ressam, sergisinin gelirleriyle sokaktaki hayvanlara mama alacak

Aksaray’da hayvanlara mama desteği