in

Lise öğrencileri okulun çatısına iç organları çıkarılmış köpek balığı astı

Florida’daki Ponte Vedra Lisesi’nin çatı kirişlerine, 5 son sınıf lise öğrencisi, iç organları çıkarılmış bir köpek balığı astı. Köpek balığını asan öğrenciler, okulun maskot hayvanı olan köpek balığının şaka amaçlı asıldığını söyledi.

Çatıya asılmış köpek balığı perşembe sabahı saat 8.00’da Florida’da Jacksonville kenti yakınlarındaki Ponte Vedra Lisesi’nde bulundu.

İndependent Türkçe’nin haberine göre, bir hayvan hakları savunma örgütü, Florida’daki lisenin çatı kirişlerine “eşek şakası” olarak iç organları çıkarılmış bir köpek balığı asan 5 öğrenci hakkında yasal işlem başlatılması çağrısı yaptı.

Hayvan avludaki merdiven boşluğu üzerine asılmıştı. St. John’s County Okul Bölgesi yetkilileri ipleri keserek köpekbalığını götürürken, hayvanı “eşek şakası” olarak astıklarını söyleyen 5 son sınıf öğrencisini tespit etti.

Okul, güvenlik kamerası görüntülerini St. John’s Şerif Bürosu’na teslim etti.

ÖĞRENCİLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILMASI İÇİN İMZA TOPLANIYOR

Soruşturmayı yürüten Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu, First Coast News’e yapılan açıklamada köpekbalığının salı gecesi yakalanarak iç organlarının çıkarıldığını ve çarşamba günü saat akşam 21.00 sularında asılana kadar dondurucuda saklandığını öğrendiklerini aktardı.

Hayvan hakları savunma örgütü OneProtest’in sorumlu öğrenciler hakkında yasal işlem başlatılması çağrısı yapan çevrimiçi imza kampanyası pazartesi sabahı itibarıyla yaklaşık 3 bin 500 imza topladı.

İmza kampanyasında, “Bariz bir şekilde yaşama saygı duymayan ve bir hayvanın bedenini sergilemenin ‘komik’ ya da ‘eşek şakası’ olduğunu düşünen lise son sınıf öğrencileriyle karşı karşıyayız. Bu tür zihniyet ve davranışlar cezalandırılmayı hak ediyor” ifadelerine yer verildi.


OneProtest’in genel müdürü Adam Suglaski, WJXT’ye yaptığı açıklamada öğrencilerin karşı karşıya kalabileceği potansiyel suçlamaların köpekbalığının nesli tükenmekte olan bir türden olup olmadığına göre değişeceğini söyledi.

Suglaski haber sitesine, “Hangi köpekbalığı türünden olursa olsun, bu hayvanın ‘eşek şakası’ için kullanıldığını görmek hâlâ biraz üzücü” dedi.

Kuzey Florida Üniversitesi’nden biyoloji profesörü Jim Gelsleichter, WJXT’ye yaptığı açıklamada bu hayvanın Florida’da eğlence ya da ticari sebeplerle avlanması yasaklanan bir kum köpekbalığı olabileceğini belirtti.

Yerel bir avukatın haber ajansına söylediğine göre olası suçlamalar arasında izinsiz girme, yaban hayatı yasalarıyla ilgili ihlaller ve mülke zarar verme yer alıyor.

Okul bölgesi ve Florida yaban hayatı komisyonu yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Köpekbalığının görüntüleri sosyal medyada geniş çapta paylaşılırken bir öğrenci eylemi “dehşet verici” diye niteledi.


 

Ukraynalı çocuklar geride bıraktıkları hayvanlarını özlüyor

Nesli tükenen arı kuşlarını öldürüp işyerinin çatısına astı