in

Ukraynalı çocuklar geride bıraktıkları hayvanlarını özlüyor

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Antalya Konyaaltı Belediyesinin düzenlediği etkinliğe katılan çocuklar, geride bıraktıkları hayvanlarını özlediklerini ifade etti.

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken iki Ukraynalı Milletvekili Konyaaltı Belediyesi bünyesinde eğitim gören savaş mağduru 350 Ukraynalı çocuğu kurs merkezinde ziyaret etti.

Ülkelerine dönmek istediklerini belirten çocukların kurduğu koro, şarkı ve marşlar söyleyerek duygulu anlar yaşanmasına neden olurken, bazı kadınlar gözyaşlarına hâkim olamadı.

Ukrayna’dan savaş nedeniyle kaçan çok sayıda kişi, Antalya’da savaştan uzak bir hayat sürmeye çalışıyor.

Antalya’ya gelen 50 Ukraynalı gönüllü kadın öğretmen, sosyal medya üzerinden bir araya gelerek savaştan kaçan çocuklara kurs vermek için kolları sıvadı.

Kurs merkezi arayışına giren öğretmenlere Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, iki farklı merkezin kapılarını açtı. Hafta sonları için 350 çocuk, Ukraynalı öğretmenlerden ders alarak yaşamlarına devam ediyor.

‘EVCİL HAYVANLARIMI ORADA BIRAKTIM’

Ziyaretin sonunda çocukların kurduğu koro, şarkı ve marşlar söyledi. Çocukların şarkıları duygulu anlar yaşanmasına neden olurken, bazı kadınlar gözyaşlarına hâkim olamadı. Çocuklar ziyaretin anısına milletvekillerine kendi yaptıkları Atatürk portresini hediye etti.

Çocukların yaşadıkları yerleri ve durumlarını görmek için Antalya’ya gelen Ukrayna’dan gelen iki milletvekili de Konyaaltı Belediyesi’nin merkezini ziyaret etti.

Milletvekilleri Roman Grischuk ve Sergiy Koleboshin, Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir Rustamov ile çocuklar ile sohbet etti.

Çocuklar ile tek tek ilgilenen vekiller, yakın zamanda ülkelerindeki durumun düzeleceğine inandıklarını söyledi. Çocuklar ise milletvekillerine ülkelerine dönmeyi çok istediklerini söyledi.

Ukrayna Türkiye Parlamenterler Arası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Roman Grischuk, savaş nedeniyle en fazla Ukraynalı vatandaşları kabul eden ülkeleri ziyaret ettiklerini söyledi. Yaşam şartlarını yerinde görmek istediklerini belirten Grischuk, Türkiye’nin yakın komşu olmamasına rağmen çok sayıda Ukraynalı’ya ev sahipliği yaptığını söyledi.

Grischuk şöyle konuştu:

“Antalya, Türkiye’de en fazla Ukraynalı’nın yaşadığı şehir konumunda. Savaş nedeniyle bu sayıda daha arttı. Daha önce Antalya’da uluslararası bir okul açmayı hedefliyorduk. Konyaaltı’ndaki bu uygulamada bu amacımız konusunda pilot bir çalışma olmuş. Ukrayna’daki şartlar nedeniyle bu konu daha önemli bir pozisyon haline geldi”

Ukraynalı çocuklardan Roksolyana Lutsyshyn ise ülkesini çok özlediğini söyledi.

Lutsyshyn, “Evcil hayvanlarımı orada bıraktım, onları ve evimizi çok özledim” dedi.

Ivan Garasim ise “Ukrayna’ya dönmek istiyorum, çünkü orası benim ülkem. Buradaki şartlar da çok iyi ama ben ülkeme gitmek istiyorum” diye konuştu.

12 yaşındaki Yusuf, yolda gördüğü oğlağı evlat edindi: Huzur kaynağım oldu

Lise öğrencileri okulun çatısına iç organları çıkarılmış köpek balığı astı