in

Kurbağalar; ayakkabılar, cesetler ve pitonlarla çiftleşmeye çalışıyor

Bazı kurbağaların pitonlar, insanların lastik çizmeleri ve ölü hayvanlar da dahil olmak üzere bir dizi alakasız nesneyle çiftleşmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Kurbağaların ayakkabılar, cesetler ve pitonlarla çiftleşmeye çalıştığı tespit edildi

Brezilya’daki Sao Paolo Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, dünyanın dört bir yanından gelen kurbağa gözlemlerini inceledi. 

Yapılan incelemeler sonucunda bazı kurbağaların pitonlar, insanları giydiği lastik çizmeler ve ölü hayvanlarda dahil olmak üzere bir dizi alakasız nesneyle çiftleşmeye çalıştığı ortaya koyuldu.

Elde ettikleri bulguları hakemli bilimsel dergi Ecology’de yayımlayan araştırmada başarısız çiftleşme girişimlerinin büyük çoğunluğu ABD ve Brezilya’daki kurbağalar arasında görüldü.

Kurbağalar ayakkabılar, cesetler ve pitonlarla çiftleşmeye çalışıyor

Kurbağalardan 46’sı ölü hayvanlarla, 50’si nesnelerle veya amfibi olmayan türlerle, 282’si ise amfibi, yani hem karada hem suda yaşayabilen diğer hayvanlarla çiftleşmeye çalışırken tespit edildi.

Daha sonra araştırma ekibi, “Yavrulama sağlamayan ve dolayısıyla doğal seçilim tarafından tercih edilmemesi gereken bir davranış nasıl sürdürülebilir?” sorusunun peşinden gitti.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Araştırmanın yazarlarından Filipe C. Serrano, kurbağaların çiftleşmek için seçecekleri partneri genellikle farklı yöntemlerle aradığını aktardı.

Bilim insanının aktardığına göre yanlış hayvanlarla veya nesnelerle çiftleşmeye çalışan kurbağaların çoğu “ara-bul” yöntemini kullanıyordu.

Kurbağalar, eş bulmak için çoğunlukla akustik ve görsel ipuçlarına güvenir. Ancak, bazı türler daha bölgesel olduğundan dişileri çekmek için çağrıları kullanır. Diğerleriyse daha çok  ‘ara ve bul’ stratejisine başvurur.

Serrano, “Ara-bul stratejisinde erkek kurbağalar, eş bulabilmek için hedefe önce yapışır, sonra bu hedefin niteliğine bakar” diye devam etti:

Bu da söz konusu kurbağaların uzaktan bir dişiye benzettikleri, gördükleri ilk şeyi seçmelerine yol açar. Yoksa üreme fırsatını kaçırabilirler.

Ara-bul yöntemini kullanan kurbağalar, genellikle çok sayıda erkekle nispeten az sayıda dişinin yaşadığı ortamlarda gözlemleniyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ OLABİLİR

Bu da çiftleşme rekabetinin söz konusu ortamlarda daha fazla olduğu ve kurbağaların olası fırsatları kaçırmamak için yanlış hedeflere de yönelebildiği anlamına geliyor.

Araştırmacılar ayrıca, iklim değişikliğinin bu hayvanların davranışını etkilemesinin olası olduğunu ifade ediyor.

Buna göre daha istikrarlı koşullarda türler yıl boyunca çiftleşme fırsatlarına daha fazla sahip olabilir ve böylece gördükleri her olası hedefle şanslarını denemek zorunda kalmayabilir.

Öksüz yavru ayı doğaya salınmayacak

Düzce’de köpekleri katledip toplu mezara gömdüler