in

KOÜ Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü, kampüsteki köpekler için destek istedi

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünde 400’ü aşkın köpeğin beslenme sağlık ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü öğrencileri, artan kar yağışı nedeniyle köpekler için mama desteği istedi.

Kimi şahıslar sokakta köpeklere şiddet gösterirken, yaşam savunucusu kişi topluluklar onları yaşatmak için çabalıyor.

Bunlar biri de Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü

Kocaeli Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren, Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü öğrencileri, kampüs ve çevresinde bulunan köpeklerin beslenmesi için okul yemekhanesinden artan yemekleri topluyorlar.

Okul yemekhanesinin kapalı olduğu tatil günlerinde bağışlanan kuru mamalar ile köpek dostlarının beslemesini gerçekleşiyorlar.

‘BİZLER İÇİN EN BÜYÜK ZORLUK,DOSTLARIMIZA MAMA BULAMAMAK’

Yoğun köpek popülasyonu olduğu için mama stoğu konusunda zorluk çeken ve yaşadıkları sorunları Ajanimo’ya aktaran kulüp Sosyal Medya Komisyon Başkanı Selda Gevher;

“KOÜ Doğa ve Hayvan Dostları ailesi olarak kampüsümüzdeki dostlarımızın beslenmesinden barınmasına, tedavisinden kaybettiğimiz dostlarımızın defin işlemlerine kadar biz ilgileniyoruz. Öğrenci kulübü olduğumuz için bir gelir kaynağımız yok. Bundan dolayı da çeşitli bağışlar toplayarak klinik masraflarımızı, ilaçlarımızı ve kuru mama teminimizi sağlıyoruz. Bugünlerde Umuttepe’ye kar düştü ve dostlarımızın bu soğukta hayata kalabilmeleri için mamaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamandayız.” diye konuştu.

Besleme yaparken ortalama 140 kilogram mama tüketildiğini belirten Gevher “Bizler öğrenciyiz, burada bulunan dostlarımızın için elimizden geleni son raddesine kadar yapıyoruz. Yeri geliyor veterinerde sabahlıyoruz, yeri geliyor gecenin bir vakti kampüse çıkıyoruz. Bu durumlar bizler için zor değil ancak dostlarımıza mama bulamamak, bizler için en büyük zorluk budur.” dedi.

‘BİR AYDA ORTALAMA 8 KÖPEĞİMİZİ ARABA ÇARPMASI SONUCUNDA KAYBEDİYORUZ’

2013’ten bu yana aktif bir şekilde çalışan kulüp üyeleri, kulübün vizyonu doğrultusunda gelebilecek her türlü desteğe açık olduklarını belirtti.

Mama stoğu dışında veteriner borçları ve araba kazaları konusunda da çok büyük zorluk çektiklerini belirten Selda Gevher “Kampüs içi ve çevresinde aşırı hız yapılmasında dolayı bir ayda ortalama 8 köpeğimizi araba çarpması sonucunda kaybediyoruz. Çevrede bulunan herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu yaşananlar kaza değil cinayettir.” diye konuştu.

Avcı, kangal köpeğini vurdu: ‘Suçu’ havlamak

Akit, Hayvan hakları savunucularını hedef gösterdi