in

Köpekler havladı; yavru ayılar donmaktan kurtarıldı

Kastamonu’da köpeklerin havlaması ile bir çiftçi tarafından donmak üzereyken bulunan 10 günlük iki bozayı, ekiplere teslim edilerek koruma altına alındı.

Yavru bozayılar donmak üzereyken kurtarıldı.

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Karafasıl köyünde hayvancılık yapan Veysel Çifçi, hayvanlarına su vermek için köpekleri ile birlikte köy merasına çıktı.

Köpekler merada bulunan kayalık alanda dikkat çekici biçimde havlamaya başlayınca Veysel Çifçi, köpeklerin tepki verdiği alana yöneldi. Kayalık alanda köpeklerin yeni doğmuş 2 yavru bozayıya havladığını gören Çiftçi, donmak üzere olan yavru bozayıları bulundukları yerden alarak sıcak ve güvenli yere götürdü.

Daha gözleri bile açılmamış ve soğuktan titreyen yavru ayıları ısıtan Çifçi, durumu Pınarbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine bildirdi.

GÖZLEM ALTINA ALINDILAR 

İhbar üzerine Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ve Kastamonu Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekipleri, kısa sürede Karafasıl köyüne giderek yavru ayıları Çiftçi’den teslim aldı.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ İLE ISITILDI

Yavru bozayılar saç kurutma ile ısıtıldı

Ekipler tarafından il merkezine getirilen ve vücut sıcaklıkları bir hayli düşen 2 bozayı yavrusu hemen yoğun bakım ünitesine alındı. Düşen vücut ısılarının normal dengeye ulaşması için saç kurutma makinesi yardımıyla ısıtılmaya çalışılan yavruların, yaşam destek ünitesine konularak tedavilerine başlanıldı.

Gözlem altına tutulacak olan yavru bozayıların sağlık durumları kontrol edilecek. Tedavileri yapılan ayıların bir yandan da bulundukları alanda annesi aranacak. Yavru ayıların annesi bulunamazsa Sinop’ta bulunan yaban hayvanları rehabilitasyon merkezine gönderilecek.

‘GIDALARINI VERİP GİDİŞATINI DEĞERLENDİRECEĞİZ’

2 erkek yavru kardeş ayıların gözlerinin dahi açılmadığını ifade eden Veteriner Sefa Hebipoğlu, “Muhtemelen yuvalarından alınmış. Annelerinin olmadığı söylendi. Jandarma ve milli parklar ekipleri beraber getirdi. İlk müdahaleleri yapılacak. Sonrasında beslenmeleri sağlanırsa eğer rehabilitasyon merkezine sevk edeceğiz. Biz ilk aşamada sağlık durumlarının iyiye gitmesini sağlayacağız. Şu anda stabil duruyorlar ama vücut ısıları düşük olduğu için yoğun bakım ünitesinde vücut ısılarını yükselteceğiz. Gıdalarını verip gidişatını değerlendireceğiz” dedi.

‘BİR HAFTA ANNESİ ARANARAK ANNESİNE VERİLMEYE ÇALIŞILACAK’

Hayvanların yaşamsal sıkıntılarının sona erdiğinde Sinop’a sevk edileceğini kaydeden Hebipoğlu, “Bir hafta annesi aranarak annesine verilmeye çalışılacak. Eğer gerçekten annesi bulunmazda hayatları boyunca milli park alanında kalacaklar. Hayatlarını orada devam ettirecekler” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan kuraklığa karşı ‘ağaç dikme’ kararı

Hatay’da ‘insan saldırısı:’ komşusunun kızını ve köpeği darp etti