in

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün köpeklerle ilgili mesajı tartışma yarattı!

Kocaeli Üniversitesi rektörü Sadettin Hülagü’nün üniversitenin Umuttepe yerleşkesindeki köpeklerle ilgili attığı tweet tartışma yarattı. Hülagü, köpeklerin barınaklara götürüleceğini söyledi. Öğrenci kulüpleri ise rektörün sözlerinin çarpıtıldığı görüşünde.

Kocaeli Üniversite Umuttepe Kampüsü 200’e yakın köpeğe ev sahipliği yapmakta. Üniversite  öğrencilerinin kurmuş olduğu Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü, buradaki köpeklerin beslenmesinden barınmasına, tedavisinden kaybettikleri dostlarının defin işlemlerine kadar ilgileniyorlar.

Ancak geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi rektörü Sadettin Hülagü’nün 19 Mart’ta attığı tweet yankı uyandırdı.

Hülagü, mesajında, “Kampüsteki köpeklerle ilgili Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi koordinasyonunda ilçe belediyeleriyle protokol imzalandı. En kısa zamanda bu hayvanlar kendilerine ait barınaklara nakledilecektir.” dedi.

Üniversite öğrencileri ve çevre sivil toplum kuruluşları tarafından Twitter üzerinden tepkiler çığ gibi arttı.

Hülagü, tepkierlin ardından ikinci bir mesaj daha paylaştı:

Sevgili Öğrenci Kardeşlerim; KBB koordinasyonunda planlanan köpek barınakları tamamlandığında kampüsteki köpeklerin gönderilmesi öncesi ilgili öğrenci derneklerimizle birlikte hareket edeceğiz. Onların önerileri mutlaka dikkate alınacaktır.
Onların gideceği yerleri,yaşam ve hayat şartlarını birlikte kontrol edeceğiz.Kampüsümüzün girişindeki KBB‘nin onlarla ilgili yaptığı yerler muhafaza edilecektir.Bir hayvan sever olduğumuzu ve onlara bir can gözüyle baktığımızı hiç bir zaman unutmayın. Bugün Poyraz’dan görüntüler gönderiyorum.”

‘FARKLI YERLERE ÇEKİLDİ’

Konuyla alakalı olarak Ajanimo’ya konuşan Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü başkan yardımcısı Emre Can Koşun; 

“Kocaeli Gençlik Merkezinin düzenlemiş olduğu Açık Mikrofon Programında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın konuk edildi ve sorularımızı cevapladı. Bu etkinliğe davetli olan Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü üyeleri olarak Tahir Büyükakın’la bu konu hakkında görüşme sağladık.”

“Tahir Büyükakın bu olayın yanlış anlaşılma olduğunu ve köpeklerin barınaklarda sadece tedavi amaçlı tutulabileceğini, barınakların hapishane olmadığını 1000 kişinin konuk olduğu Mikrofon Sende programında dile getirdi.” diye konuştu.

Konuyla alakalı olarak kendilerinin yanında bulunan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ettiğini belirten Koşun “Rektörümüzün atmış olduğu tweet art niyetli kişi ve gruplar tarafından farklı yerlere çekilerek, lanse edilmiştir. Zaten rektörümüz bir gün sonra konuyla alakalı bir tweet atarak, oluşan yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmıştır.” dedi

Köpeklerimizin barınaklara gönderilmesi gibi bir durum söz konusu dahilinde bile olmadığını belirten Koşun,“Umuttepe yerleşkesinin çevresine yapılması planlanan Geçici Hayvan Bakımevi ile koordineli olarak çalışarak Umuttepe ile çevresinde bulunan dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Sinop’ta ölen yunuslar için araştırma başlatıldı: ‘Sıradan bir vaka değil!’

Ukrayna’dan kaçan kedili aileye evini açtı