in

Kiev’de doğan lemurun adını ‘Bayraktar’ koydular

Savaşın ortasındaki Kiev’de bir hayvanat bahçesinde doğan lemurun adını Türk yapımı insansız hava aracı olan “Bayraktar” koydular.

Kiev’de yeni doğan bir lemura “Bayraktar” adı verildi.

Kiev’de bir hayvanat bahçesinde doğan lemuru annesi terk etti. Fakat bu alışık olunan bir durum değil çünkü anne lemurların, yavrularını onların tüylerine tutunacak kadar büyüyünceye kadar ağızlarında taşıyıp, tutunacak kadar büyüdüklerinde de yine belli bir süre sırtlarında taşıdıkları biliniyor.

Dişi lemurlar grup halinde yaşayıp çiftleşme dönemlerinde erkek lemurları da aralarına alır ve bebekleri doğduğunda ise onları ortak alanda büyütürler. Yani sosyal ve duygusal hayvanlardır demek yanlış olmaz. Yavrularına da oldukça sahip çıkarlar.

Durum böyleyken hayvanat bahçesindeki anne lemurun yavrusunu terk etmesi ve emzirmeyi de reddetmesi, hayvanat bahçesindeki görevlileri oldukça şaşırttı.

Hayvanat bahçesi görevlileri, anne lemurun terk etmesinin son derece olağandışı ve muhtemelen savaştan dolayı stresle bağlantılı olduğunu söyledi.

Şuanda lemuru kurtarmak için bakımlarına aldılar, annesinin sıcaklığını taklit ederek onu tüylü bir malzemeye sararak ve bir şırıngayla bebek mamasıyla besliyorlar.

Annesinin terk edilmesinden çatışmayı sorumlu tutsa da, yavru lemurun doğumu hayvanat bahçesi çalışanları için bir sevinç kaynağı oldu.

Ukraynalı hayvanat bahçesi çalışanları, lemura, Türkiye yapımı insansız hava aracından sonra ona “Bayraktar” adını verdiler.

Çalışanlar, şaka yaptıkları isimi, Ruslarla savaşan insansız hava araçlarının gelmesi gibi, bu kadar çok yıkımın ortasında bu yavru lemurun gelişinin de “olumlu bir şey” olduğuna işaret olarak görüyor.

UKRAYNA İÇİN BAYRAKTAR TB2’NİN ÖNEMİ

Bayraktar TB2, Türkiye merkezli Baykar Savunma tarafından üretilen silahlı insansız hava aracıdır. Baykar Savunma Ar-Ge ekibi tarafından askerî ve sivil havacılık standartlarına uygun olarak tasarlanan Baykar Bayraktar TB2’nin tüm alt yapısı Türkiye merkezli olarak üretilmiştir. Sistem 2015’te Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiştir.

Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı insansız hava araçları Bayraktar TB2 Kiev’in savunmasında önemli araçlardan biridir. Bayraktar Tb2’yi envanterine katan Ukrayna ordusu, caydırıcılığını arttırdı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Bayraktar TB2’yi kullandığı görüntüler sosyal medyada Ukrayna tarafından paylaşıldı.

Ukraynalılar, Bayraktar için daha önce şarkı da bestelemişti.

Kuzu Kartopu evin yeni üyesi oldu

Kediye çarpan sürücü gözyaşlarına boğuldu