in

Kiev Hayvanat Bahçesindeki hayvanların 10 günlük yiyeceği kaldı

Rus askerleri Ukrayna’nın başkentine doğru ilerlerken, Kiev Hayvanat Bahçesi hayvanları tahliye edebilmek için çok geç olduğunu bildirdi. Bir yetkili hayvanların 10 günlük yiyeceğinin kaldığını bildirdi

Ukrayna’nın işgal saldırıları üzerine esir olarak tutulan hayvanların içinde bulunduğu hayvanat bahçesinin kapıları ziyaretçilere kapatıldı.

Ülkenin tek goriline ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde develerden fillere 200 farklı türden yaklaşık 4 bin canlı yaşıyor.

Euronews ‘de yer alan habere göre, ülkedeki bazı kurumlar bakımını üstlendikleri hayvanları komşu ülkelere taşıdı. Kiev yakınlarındaki vahşi ayı barınağı bunlardan biri.

Bünyesindeki beş ayıyı ilerleyen Rus tanklarına rağmen Polonya’nın Poznan kentine nakletmeyi başaran barınak yetkilileri nakil işlemini “muzice” olarak tanımladı.

Ancak Kiev Hayvanat Bahçesi’ndeki özgürlüğü elinden alınmış hayvanların tahliyesi için henüz bir plan bulunmuyor.

Hayvanat Bahçesi Müdürü Kyrylo Trantin, “Bu hayvanları tahliye etmek neredeyse imkânsız, çünkü gerekli veteriner ve nakliye hizmetini sağlamak mümkün değil” diyerek hayvanların tahliyesi için geç kalındığını belirtiyor.

Yetkiliye göre bahçede hayvanlara 10 gün yetecek kadar yiyecek stoku bulunuyor. Trantin özellikle fillere ve başka bazı korumasız türlere patlamalar sırasında sakin kalabilmeleri için sakinleştirici verdiklerini kaydederek, “Savaş hayvanlarda büyük stres yaratıyor. Bazıları kapalı alanlara ya da yeraltına kaçtı. Bakıcılarımız gece boyunca onlarla kalıyor” diye hayvanların durumunu aktardı.

Geçen hafta Kiev Hayvanat Bahçesi yakınlarında şiddetli çatışmaların yaşandığı anları kaydeden bir video sosyal medyada paylaşılmış, çekilen görüntüler üzerine hayvanların durumuna dair kaygılar dile getirilmişti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın İngiltere’yi bombalamaya başlaması üzerine Londra Hayvanat Bahçesi’ndeki bazı nadir hayvanlar güvenli bir mekâna nakledilmişti.

Ancak hayvanat bahçesindeki korumalı alanların bombalarla imha edilmesi ve hayvanların kaçarak tehlike oluşturmasının önüne geçmek amacıyla bazı zehirli ve tehlikeli hayvanlar uyutulmuştu.

Edirne’den savaş mağduru Ukrayna’ya mama yardımı

Yanan binada kedi olduğunu öğrenince ikinci kez girdiler