in

Kedilerin bıyığı neden kesilmemelidir?

Birçok hayvanda ve insanlarda bıyık vardır ancak kedilerde bıyık oldukça önemlidir. Bilinenin aksine kediler, dengelerini bıyıklarıyla sağlamaz. Bıyıkların çok daha farklı işlevleri vardır.

Kedilerin bıyıkları neden kesilmemelidir ?

Çevresini algılaması ve etraftaki titreşimlere cevap verebilmesi için kediler bıyıklarını kullanmaktadır. Yani bıyık adeta radara benzer.

Etrafındaki bütün nesneleri kendi vücut yapısı ile kıyaslama yapmasında bıyıklarını kullanmaktadır. Örneğin gördüğü bir kutunun içine girmek istediğinde oraya sığıp sığmayacağını bıyıkları yardımı ile tespit etmektedir.

KEDİLER BIYIKLARI SAYESİNDE DAHA İYİ TIRMANIR

Kediler bıyıkları sayesinde daha iyi tırmanır

Kedilerin bıyıkları bacak arkasında bulunan alıcı tüyler ile etkileşimde olmasından dolayı tırmanma işlemlerinde de etkili olabilmektedir.

Kedilerin tırmanma yeteneğinde azalma olmasının nedeni genelde fiziksel bir sorundur ancak bıyıkları kesilen kedilerde de bu sorun görülebilir. Anormal bir durum olduğunda veteriner hekim desteği alınması gerekmektedir.

KEDİLERİN BIYIKLARI RUH HALİNİ YANSITIR

Kedinizin bıyık hareketleriyle onun ruh hali hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kediler, belli kas gruplarıyla kontrol edildiği için bıyıklarını öne ya da arkaya hareket ettirebilmektedir.

Kedilerin bıyıkları genelde avlanma, sinirlenme ya da huzursuz olmaları durumunda bıyıkların öne doğru açılı bir şekilde pozisyon almaktadır. Aynı şekilde eğer kedileriniz gayet huzurlu ve mutlu ise bıyıklar serbest ve düz bir şekilde konumlanır.

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar ?

Bıyıklar bazı dönemlerde kırılıp dökülebilirler ama normal tüyden daha çabuk uzarlar. Bunların dışında bıyıklar kesilmemelidir.

Tüm bu fiziksel özelliklerini yanında psikolojik anlamda da çok etkilidir. Bıyıkları kesilen kediler ortamla ilgili algıları azalacağından içine kapanabilir ve psikolojik sorunlar görülebilir.

Kedilerin bıyığı asla kesilmemelidir. Rahatsızlık verecek kadar uzamışsa veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır.

Dünyadaki en ilginç 10 güvercin türü

En küçük 5 kedi cinsi