in

Kedilerin Bıyığı Neden Kesilmemelidir?

Kedilerin bıyığı kesildiğinde dengelerini sağlayamayacakları ve yürüyemeyecekleri söylenir. Bu doğru mudur?

Birçok hayvanda ve insanlarda bıyık vardır ancak kedilerde bıyık oldukça önemlidir. Bilinenin aksine kediler, dengelerini bıyıklarıyla sağlamaz. Bıyıkların çok daha farklı işlevleri vardır…

biyik2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çevresini algılaması ve etraftaki titreşimlere cevap verebilmesi için kediler bıyıklarını kullanmaktadır. Yani bıyık adeta radara benzer. Etrafındaki bütün nesneleri kendi vücut yapısı ile kıyaslama yapmasında bıyıklarını kullanmaktadır. Örneğin gördüğü bir kutunun içine girmek istediğinde oraya sığıp sığmayacağını bıyıkları yardımı ile tespit etmektedir.

Kediler Bıyıkları Sayesinde Daha İyi Tırmanır

Kedilerin bıyıkları bacak arkasında bulunan alıcı tüyler ile etkileşimde olmasından dolayı tırmanma işlemlerinde de etkili olabilmektedir.

biyik8

Kedilerin tırmanma yeteneğinde azalma olmasının nedeni genelde fiziksel bir sorundur ancak bıyıkları kesilen kedilerde de bu sorun görülebilir. Anormal bir durum olduğunda veteriner hekim desteği alınması gerekmektedir.

Kedilerin Bıyıkları Ruh Hallerini Yansıtır

Kedinizin bıyık hareketleriyle onun ruh hali hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kediler, belli kas gruplarıyla kontrol edildiği için bıyıklarını öne ya da arkaya hareket ettirebilmektedir.

Kedilerin bıyıkları genelde avlanma, sinirlenme ya da huzursuz olmaları durumunda bıyıkların öne doğru açılı bir şekilde pozisyon almaktadır. Aynı şekilde eğer kedileriniz gayet huzurlu ve mutlu ise bıyıklar serbest ve düz bir şekilde konumlanır.

biyik6

Bıyıklar bazı dönemlerde kırılıp dökülebilirler ama normal tüyden daha çabuk uzarlar. Bunların dışında bıyıklar kesilmemelidir. Tüm bu fiziksel özelliklerini yanında psikolojik anlamda da çok etkilidir. Bıyıkları kesilen kediler ortamla ilgili algıları azalacağından içine kapanabilir ve psikolojik sorunlar görülebilir.

Kedilerin bıyığı asla kesilmemelidir. Gerçek bir hayvanseverin kedinin bıyığına bile dokunmaması gerekir. Rahatsızlık verecek kadar uzamışsa veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi kuluçka öç

Kuluçkadan Yavru Kediler Çıktı

canakkaletırpanladövülenköpek

Çanakkale Dereköy’de İnsanlık Dışı Olay: Golden Cinsi Köpeğin Kafatası Tırpanla Parçalandı