in

Kedi ‘Mayıs’, Belediye Başkanının makamında kalıyor

Samsun Belediye binasında yaşamaya başlayan kedi ‘Mayıs, geniş ve objelerle dolu makam odasını çok sevdi. Mayıs, Belediye Başkanın masasında uzun saatler geçiriyor. Samsun’da yaşayan bir diğer kedi Zeytin ise gümüşçü vitrininde uyuyor.

Belediye makamında kedi mayıs

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediye bünyesinde hizmet veren Kedi Kasabası sakinlerinden yavru bir kediyi evlat edindi.

‘Mayıs’ ismini verdiği kedi, makama gelen ziyaretçilerin de ilgi odağı oldu. Makamında özel bir yer tahsis ettiği 10 aylık kediye ‘Mayıs’ ismini veren Başkan Demir, günün yorgunluğunu da onunla oynayarak gideriyor.

Mayıs, Belediye Başkanı Demir çalışırken, masası üzerinde dolaşıyor, başkanlık katında geziyor.

Hem belediye başkanı hem de belediye makamı çalışanları tarafından sevilen kedi, Demir’in masasında yatmayı çok seviyor.

Belediye makamında kedi Mayıs

Başkan Demir, “Belediyemiz bünyesindeki Güçten Düşmüş Hayvanlar Rehabilitasyon Merkezi’nden henüz yavruyken aldık. Buraya ve bana da iyice alıştı. Masanın üzeri onun meskeni oldu. Sabah geldiğimde beni karşılıyor, sonra masaya zıplıyor. Zeki ve hareketli bir hayvan, çokça da ilgi istiyor. Çalışırken belgelerin üzerine yatıp ilgi bekliyor. Gelen misafirleri de benimle karşılıyor” dedi.

GÜMÜŞÇÜ VİTRİNİNDE UYUYAN KEDİ ‘ZEYTİN’

Samsun’da gümüşçünün sokakta bulup baktığı kedi ise esnafın göz bebeği oldu. İş yerinde de türlü yaramazlıklar yapan Zeytin isimli kedi, gümüşten takıların sergilendiği vitrinin içine girerek uyuyor.

Annesinin terk ettiği yavru kediyi gümüşçü Birsen Kurt ve yanında çalışan Songül Akgün bakım sağlıyor. Kedi zamanla büyüyerek insanlara alışırken çevredeki arastanın da sevgilisi oldu.

Zamanının çoğunu gümüşçü dükkanında geçiren Zeytin, dükkânda sıcak su torbası üzerinde uyuklamayı seviyor. Zaman zaman da takıların sergilendiği vitrini mesken ediyor. Vitrinde gümüşlerin üzerinde uyumasıyla da yoldan geçen vatandaşların ilgisini çekiyor.

Gümüşçü de kalan kedi Zeytin

Zeytin’i herkesin sevdiğini belirten Birsen Kurt, “Akşamları gidip pamukçuda yatıyor. Sabah kalkıp balıkçıya gidiyor karnını doyuruyor. Diğer kuyumcular da alıp doyuruyorlar ve bütün gün gelip iş yerimizde uyuyor. Bazen vitrinlerimize çıkıyor. Oralarda dolaşıyor.”

“İnsanların ilgisini çekiyor. Yoldan geçenler ‘kedinin ne işi var vitrinde’ der gibi bakıyorlar. Ama olumlu tepkiler alıyoruz. Herkes severek bakıyor. Kuyumcular arastasında maskot oldu. Hemen hemen tüm kuyumcular seviyorlar, alıp dükkanlarına götürüyorlar” diye konuştu.

Zeytin’e kimse zarar vermesin diye tasma taktıklarını belirten Songül Akgün, “Zeytin, annesi tarafından terk edilmiş. Yavruyken alıştırdık. Mamasını verdik. Sonra dükkanımızı öğrendi. Sürekli gelmeye başladı. Kendisi burada çok rahat. Arastada da meşhur oldu. Bütün arasta ilgi gösteriyor.”

“Sahipli olduğu anlaşılsın zarar verilmesin diye tasma taktık. Mamasını aldık, kabını aldık, dışarıya evini yaptırdık. Ama ‘Zeytin’ daha çok vitrinde yatmayı seviyor. Bankoda yatmayı seviyor. Gümüşlerle çok ilgileniyor. Buraya alıştı, sürekli burada yatıyor” diye konuştu.

Yaşamaz denilen buzağıyı sevgisiyle yaşattı

Billie Eilish’in hayvan dostu dünya turu başladı