in

Yaşamaz denilen buzağıyı sevgisiyle yaşattı

1,5 ay erken doğan ve yaşamaz denen buzağı 5 yaşındaki Hiranur’un sevgisiyle hızlıca toparlayıp ayağa kalktı.

Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Sofular Köyü’nün muhtarı Fatih Yıldırım’ın ineklerinden biri 1,5 ay erken doğum yaptı.

Doktorlar, sancıları aşırı derecede artıp erken doğum yapan ineğin buzağısının yaşama ihtimalinin düşük olduğu söylediler.

Yaşama ihtimalinin düşük olduğu söylenen buzağıyı Fatih Yıldırım ve kızı Hiranur Yıldırım evlerinde beslemeye başladı.

5 yaşındaki Hiranur, prematüre doğan buzağıya “Benekli” ismini verdi.

DOĞDUĞUNDA DİŞLERİ, TIRNAKLARI VE TÜYLERİ YOKTU

Hiranur ile buzağının iyi anlaştığını söyleyen Fatih Yıldırım “Benekli’nin annesi hamileydi ve aniden rahatsızlandı. Doğum yapmasına daha 1,5 ay vardı. Sancıları aşırı derece arttı ve doğurmak zorunda kaldı. Doğumunun ardından buzağıyı eve getirdik. Kızım Hiranur ile birlikte ilgilendik, biberonla besledik. Bütün ihtiyaçlarını biz karşıladık. Doğduğunda dişleri, tırnakları ve tüyleri yoktu. Bize çok alıştı ama en çok da Hiranur’a alıştı. Hiranur, buzağıyı kucağında büyüttü. Sürekli ilgileniyor ve bağı hepimizden daha kuvvetli.” dedi.

BAZEN BİRLİKTE UYUYORLAR

Fatih Yıldırım “Benekli büyüdüğünde mecburen ahıra götürmemiz gerekecek ama Hiranur onu bırakmıyor. Şu an burada evimizin içinde bakıyoruz. Kızım mutfağa, salona gidiyor o da onun peşinde. Hiranur nereye giderse onu takip ediyor. Bazen geliyorum oyun oynarken yorulmuş birlikte uyumuşlar. İkisinin üzerini de örtüyoruz.” açıklamasında bulundu.

ÇOK ŞÜKÜR ÖLMEDİ

Benekli’nin 10 kilogram olarak dünyaya geldiğini belirten Fatih Yıldırım “Veterinerle görüştük. Yüzde yirmi ihtimal vererek 1,5 ay erken doğan buzağı yaşamaz dediler. Ama öldürmeyen Allah öldürmedi. Şu an durumu iyi ve sağlığı yerinde. Bundan sonra da bir şey olmayacağını söylediler. Ancak dediğim gibi bu noktaya dek bize sürekli yaşamaz ölür dediler. Çok şükür ölmedi ve riskli dönemi atlattı. Artık bizimle yaşıyor” dedi.

BENEKLİYİ BİBERONLA BESLİYORUM

Uyurken bile Benekli’nin yanında olan Hiranur “Oyun oynuyorum, biberonla emziriyorum, birlikte yatıyoruz. Benekliyi seviyorum.” diye konuştu. Hiranur’un sevgisi sayesinde kısa sürede toparlayıp ayağa kalkan Benekli gelişimini sürdürüyor.

Köpekler rüya görür mü?

Kedi ‘Mayıs’, Belediye Başkanının makamında kalıyor