in

Kedi gençlik hastalığı (panleukopenia)nedir? Belirtileri nelerdir?

Kedi gençlik hastalığına da feline panleukopenia isimli bir virüs sebep olur. Kedilerde distemper ismi ile de bilinen kedi gençlik hastalığı tüm kedi hastalıkları arasında en ölümcül olanlardan biridir.

Hem kediler hem de köpekler için en büyük tehlikelerden biri viral hastalıklardır. Viral hastalıklar virüsler sebebiyle gelişir ve çoğu viral hastalık hem çok kolay bulaşır hem de spesifik bir tedavileri de yoktur.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI NEDİR?

Hastalığın etkeni olan panleukopenia virüsü vücutta hızla bölünen kan hücrelerini, özellikle de derideki, kemik iliğindeki ve bağırsaklardaki hücreleri etkiler. Panleukopenia ismi pan(tümü)-löko(beyaz kan hücreleri) ve peni (eksikliği) anlamına gelir, yani virüs vücudun savunma hücreleri olan beyaz kan hücrelerini tümüyle öldürür. Her yaştan kedide gençlik hastalığı görülebilir, ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ve aşılanmamış yavru kediler bu virüs açısından en büyük risk grubudur.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Kediler hastalığın etkeni olan virüs enfekte olan kedinin tükürük, idrar, burun akıntısı ve kan gibi vücut sıvıları ya da dışkısı ile temas yoluyla bulaşır. Kalabalık ve aşısız kedilerin bir arada yaşadığı ortamlarda virüs büyük bir hızla yayılarak kedilerin çoğunun hastalanmasına hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir.

KEDİLERDE GENÇLİK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Gençlik hastalığının semptomları son derece ciddidir, kedilerde gençlik hastalığı belirtileri şunlardır:

 • İshal
 • Kanlı ishal
 • Kusma
 • Kilo kaybı
 • Kırmızı kan hücrelerinin azalması nedeniyle gelişen anemi yani kansızlık
 • Yüksek ateş
 • Tüylerde bozulma
 • Yiyeceklere karşı ilgiyi tamamen kaybetme
 • Depresyon
 • Saklanma
 • Göz akıntısı
 • Burun akıntısı
 • Yürüme zorluğu
 • Aşırı hapşırma
 • Koordinasyon eksikliği gibi çeşitli nörolojik semptomlar

Kediniz hele de aşısızsa ve bu belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekir. Ayrıca aşısı varsa bile belirtiler birçok farklı hastalığa da işaret edebileceği için yine hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz en doğrusudur.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Söz konusu viral hastalıklar olduğunda çoğu için ne yazık ki kesin bir tedavinin varlığından söz etmek mümkün değil. Kedilerde gençlik hastalığı çoğu kez ölümcül seyreder ve müdahale edilse dahi kedinin kurtulacağına kesin gözüyle bakmak hata olur. Kedilerde gençlik hastalığı tedavisi destekleyici tedavilerden oluşur. Hasta kediler ciddi anlamda sıvı kaybederler ve serum takviyesi ile sıvı ve elektrolit dengesi düzenlenmeye çalışılır. Bunun dışındaki tedaviyi hastalığın kedide neden olduğu semptomlara bağlı olarak veteriner hekim belirleyip uygular, yani her vakanın tedavisi farklılık gösterebilir zira her vakada aynı semptomlar gelişmeyebilir.

KEDİİ GENÇLİK HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR!

Bir kedi evlat edindiğimizde ailemizin yeni üyesinin bize bazı maddi ve manevi sorumluluklar getireceğiniz bilmemiz gerekir ve aşılama da bu sorumluluklardan biridir. Yukarıda anlattığımız gibi kedi gençlik hastalığı viral bir hastalıktır ve kesin bir tedavisi yoktur, ama önlenebilir bir hastalıktır. Gençlik aşısı kedilerin rutin aşı takviminin bir parçasıdır, yavruluktan itibaren bu aşıyı düzenli olarak yaptırmak kedi dostunuzun bu acılı ve ölümcül hastalığa yakalanma dolayısıyla hayatını kaybetme riskini ortadan kaldırmanın tek yoludur.

ÖNEMLİ UYARI!

Eğer başka kediniz varsa hasta kediye karantina uygulamanız, ayrıca diğer kedi ya da kedileri herhangi bir hastalık belirtisi gösterme ihtimallerine karşı yakından gözlemlemeniz gerekir. Diğer kedilere hastalık bulaşmış olma riski sebebiyle bir süre beklemeden aşı yapılamayabilir, diğer kedilerinizin aşılanması hakkında veteriner hekiminize danışmayı unutmayın. Bunun yanı sıra evinizi de dezenfekte etmeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Köpekler için zehirli meyve ve sebzeler nelerdir?

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri