in

Kaz ‘Cango’, minibüs ile şehir şehir geziyor

Cango isimli kaz, kendisini evlat edinen insanıyla birlikte yola çıkıyor. Minibüs ile şehir şehir gezen ikili, her durakta ilgi odağı oluyor.

Cango isimli Kaz, türdeşlerinde pek görülmeyen bir özelliği sahip…. Minibüs ile seyehat etmek. Cango, kendisini evlat edinen insanı ile birlikte şehir şehir geziyor

Minibüsün ön koltuğunda kendisine ayrılan yerde şehir şehir dolaşarak seyahat eden ‘Cango’ isimli kaz, karşılaştığı başka insanlardan da yoğun ilgi görüyor.

İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’nin sokaklarında duygusal insanıyla birlikte gezen Cango’nun boynundan da papyonu eksik olmuyor.

Cango’yu çok seven ve her fırsatta gezintiye çıkaran Evcenler, kıskandıkları için çocuklarının şikayetine bile maruz kalıyor.

‘CANGO BENİM EVLADIM GİBİ’

Cango’yu kendisine doktorunun hediye ettiğini söyleyen Yılmaz Evcenler, “Doktorum biri dişi biri erkek iki tane kaz getirdi. Ancak dişisi 15 gün yaşadıktan sonra öldü. İlk başta Cango bana ve ineklere saldırmaya başladı daha sonra ise kendisi ile arkadaş olduk.”

“Minibüsümüzle Sakarya, İstanbul ve İzmit’i beraber dolaşmaya başladık. Kazım Cango 9 yıldır benimle beraber. Normalde kazlar 14-15 sene yaşıyorlarmış, ölene kadar kendisine bakacağım. Benim evladım gibi oldu, çocuklarımı nasıl seviyorsam onu da o kadar seviyorum” dedi.

‘PAPYONU ÖZEL DİKTİRDİM’

Papyonunu Sakarya’da özel olarak diktirdim. Cango ölmeden eve kaz almak yok. Tavuğum, horozum, tosunum, ineğim ve köpeğim de var ancak Cango’nun yeri ayrı” diyen Yılmaz Evcenler, “Dışarıda insanlar kazı görünce şaşırıyorlar, fotoğraflar ve video çekiyorlar. Herkeste kedi ve köpek var ancak kimsede kaz yok bu sebeple insanlara ilginç geliyor.” sözleri ile insanların şaşkınlığını anlaya bildiğini söylüyor. Evcenler için kaz beslemenin evcil hayvan beslemekten farkı yok ve Cango ölmeden eve başka kaz girmeyeceğini belirtti.

‘ÇOCUKLARIM CANGOYU KISKANIYOR’

2018 yılında Cango ile Taksim’e gittiklerini dile getiren Yılmaz Evcenler, “Daha sonra Bebek Sahiline geçtik. Cango benim dışımda kimse ile gezmez. Arabanın ön koltuğuna oturarak benimle çarşıya, tarlaya her yere gelir. Çocuklarım Cango’yu kıskanıyor ve bu sebeple onu pek sevmezler. Ben Cango’yu gezdiriyorum diye çocuklar şikayetçi. ‘Onu gezdiriyorsun, bizi gezdirmiyorsun’ diyerek alınıyorlar.Cango’yla gezmek ayrı bir zevk veriyor bana, stresimi atıyorum” şeklinde konuştu.

‘ÇOK PARA TEKLİF ETTİLER’

Cango’yu çok sevdiğini söyleyen Evcenler, “Kaç sene yaşar bilmiyorum ama Cango’yu kesmeye kıyamam. Cango’yu satmam için çok para teklif ettiler ancak ben asla böyle bir şey yapmam. 20 bin de verseler 50 bin de verseler yine de onu satmam. Akşam işten geldiğim zaman hemen beni kapıda karşılar ve eve girene kadar peşimi bırakmaz” ifadelerini kullandı.

Her canlı sevilmek ister. Evcenler ineklerine saldırdığı halde Cango’dan vazgeçmedi. Şimdi ise ailesinden bir parça. Herkese örnek niteliğinde bir arkadaşlık..

Gıda sorununa sözde çözüm: Böcekleri yiyin

Yer sincapları, uzay yolculuklarının kaderini belirleyebilir