in

Kastamonu’da yangını haber veren kahraman köpek Tatar: Gözyaşları içinde sevdiler!

Kastamonu’da, çıkan yangında bir köy neredeyse yok oldu. Yangında 12 hayvan da yaşamanı yitirdi. Çıkan yangını havlayarak haber veren köpek Tatar, köylüler tarafından gözyaşları içinde sevildi. 

Kastamonu’da, çıkan yangında bir köy neredeyse yok oldu.  7 ev, 7 ahır, 1 caminin yandığı yangında havlayarak vatandaşları uyandıran “Tatar” isimli kangal köpeği, köylülerin hayatını kurtardı.

Köy sakinleri, kendilerini yangından kurtaran köpeği severken gözyaşlarına boğuldu

Olay, gece saatlerinde Kastamonu merkez ilçesine bağlı Haydarlar köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kamil Aşcıoğlu’na ait kullanılmayan boş evde yangın çıktı.

Yangında Kamil Aşçıoğlu, Şaban Kadam, İsmail Kadam, Ayhan Calayoğlu ve İdris Calayoğlu isimli vatandaşlara ait 7 ev, 7 ahır, 1 traktör yandı.

12 büyükbaş hayvan ise öldü. Köyde bulunan cami de yangında yanarak kullanılamaz hale geldi.

KAHRAMAN KÖPEĞİN ADI ‘TATAR’

Yangın sırasında evlerinde uyuyan vatandaşlar ise “Tatar” isimli kangal cinsi köpeğin havlayarak kendilerini uyandırması ile alevlerin arasında can vermekten kurtuldu.

“Tatar”, havlayarak ve evin kapısını tırmalayarak sahibi Ayhan Calayoğlu’nu uyandırdı. Köpeğin sesine uyanan vatandaş, köyde yaşayan bütün halkı uyandırdı.

Daha sonra vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Yangının söndürülmesinin ardından köy sakinleri, kendilerini kurtaran “Tatar” isimli köpeği gözyaşları içerisinde sevdi.

‘KÖPEĞİM BÜTÜN KÖYÜN HAYATINI KURTARDI’

Tatar isimli köpeğin insanı Fatih Calayoğlu şöyle konuştu:

“Ben Kastamonu’da ikamet ediyorum. Ağabeyim Ayhan, hanımı ve ailesi ile birlikte burada köyde yaşıyordu. Gece saat 03.00 sıralarında yanlış hatırlamıyorsam annem, ‘Köyde yangın var’ diye aradı. Kameradan baktım gerçekten yangın var. Apar topar köye geldik. Her taraf alevler içerisindeydi. Gece geç saatlerde olduğu için 2,5 yaşında ismi ‘Tatar’ olan köpeğimin haber vermesiyle birlikte burada ikamet eden insanlar fark ediyor. İnsan olarak bir can kaybımız yok. Bununla teselli ediyoruz kendimizi, köpeğim bütün köyün hayatını kurtardı. Köpeğimin yangına gösterdiği tepki ile duyduğu his ile yangını duyuruyor. Ama Tatar olmasaydı belki de bu kadar insan evlerinde yanacaktı. Tatar’ın o saatte yangını görüp haykırmasıyla, abim kapılara tırmandığını söylüyor. Yoksa abim de uykudan uyanamazdı. Sağ olsun artık Tatar’a çok iyi bakacağız. Artık ona bütün köylü bakacak. Tatar zaten benim kahramanımdı, bu yangının habercisi olarak da artık bu köyün tamamının kahramanıdır, kahramanı da oldu”

Boş arpa ambarına giren tilki mahsur kaldı

Elazığ’da bir hemşire, kalbi duran yavru kediye kalp masajı ile müdahale etti!