in

Yangında bir köy tamamen yok oldu; 12 hayvan öldü

Kastamonu’da, çıkan yangında bir köy neredeyse yok oldu. Yangında 12 hayvan da yaşamanı yitirdi. Çıkan yangında, 7 ev, 7 ahır, 1 cami ve 1 traktör yanarak kullanılmaz hale geldi.

Kastamonu’da, köyde çıkan yangını köpeğin havlamasıyla fark ettiler. Yangında 12 hayvanda yaşamanı yitirdi. Çıkan yangında, 7 ev, 7 ahır, 1 cami ve 1 traktör yanarak kullanılmaz hale geldi.

Olay, gece saatlerinde Kastamonu merkez ilçesine bağlı Haydarlar köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kamil Aşcıoğlu’na ait kullanılmayan boş evde yangın çıktı.

Yangının büyümesi üzerine köyde bulunan köpekler havlamaya başladı. Havlayan köpeğin sesine uyanan Ayhan Calayoğlu, vakit kaybetmeksizin evine terk ederek köy halkını uyardı.

Vatandaşları evden çıkaran Ayhan Calayoğlu, ardından itfaiye ekiplerini arayarak yardım istedi. İhbarın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye sevk edildi.

Olay yerine ulaşan ekipler yangını söndürmek için çalışma başlattı. Ekiplerin uzun uğraşları neticesinde yangın kontrol altına alınabildi.

12 HAYVAN YAŞAMINI YİTİRDİ

Yangında Kamil Aşçıoğlu, Şaban Kadam, İsmail Kadam, Ayhan Calayoğlu ve İdris Calayoğlu isimli vatandaşlara ait 7 ev, 7 ahır, 1 traktör yandı. 12 hayvan yaşamını yitirdi.

Köyde bulunan cami de yangında yanarak kullanılamaz hale geldi. Sabah saatlerinde yangını söndüren itfaiye ekipleri soğutma çalışmalarına devam ediyor. İlk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

‘ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Yangının herkesin uyuduğu sırada çıktığını söyleyen Haydarlar Köyü Muhtarı Salim Kuru şöyle dedi:

“7 ev, 7 ahır, 12 büyükbaş hayvan, 1 traktör, 1 camimiz yandı. Köyde arkadaşımız durmuyordu zaten. Bir tane ahşaptan ev vardı. Yangının ahşap evde elektrik kontağından çıktığını tahmin ediyoruz. Ayhan Calayoğlu’nun köpeği vardı. Yanan ev de buraya yakındı. Yangın evi sarınca köpeğin sesine uyanmış ve Ayhan’a gelip ‘yanıyoruz’ diyerek bizleri uyandırdı. Ondan sonra evleri tahliye ettik. Yangın şu anda kontrol altına alınabildi. Devletimizden yanan evlerle ilgili bir yardım ve destek bekliyoruz”

Kenan Doğulu ve Beren Saat ‘İklim Elçisi’ seçildi

Boş arpa ambarına giren tilki mahsur kaldı