in

İzmir’de atık gıdalar hayvanlara mama olacak

İzmir’in Buca ilçesinde, atık gıdalardan kedi ve köpek maması üretmek için tesis kurulacağı bildirildi.

Atık gıdalar mama olacak

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, yaptığı yazılı açıklamada, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer’i, Hayvan Arama Kurtarma Derneği Başkanı Sibel Altun, AK parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu ve Buca Belediye Meclis Üyesi Ekrem Gündoğdu ile ziyaret ettiklerini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tesis için Buca’da tahsis edilen arazide incelemeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Ceyda Bölünmez Çankırı, projeden mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ceyda Bölünmez Çankırı, projeyle yiyeceklerin ‘Sıfır Atık’ ve ‘Sürdürülebilir Geri Dönüşüm’ yöntemleriyle değerlendirileceğini söyledi. Daha önce benzer bir projeyi de Ankara Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirmişti.

Atık gıdaların yemekhane ve restoranlardan elde edileceğini söyleyen Çankırı, “Gıda üretimi yapan işletmelerden kaynaklı gıda atıkları ile yemekhane ve restoranlarda oluşan yemek atıklarını ısıl işleme tabi tutarak kedi ve köpek maması üretme hedefiyle çalışmalarımıza başladık.

Bu kapsamda, herhangi bir ticari amaç gütmeden gönüllülere ücretsiz mama desteği sağlamak üzere üretim yerini kurmak ve üretim faaliyetimizi gerçekleştirmek için bir yere ihtiyaç duymaktaydık. Başvurularımız ve görüşmelerimiz çerçevesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığımız tarafından Buca’da tahsis edilen arazide Buca Kaymakamlığımız ile üretim yerini kuracağız.”

Tesisin, hayvan dostlarına hayırlı olmasını dileyen Ceyda Bölünmez Çankırı, emeği geçenlere teşekkür etti.

Dora köpeği katletti; iyi hâl indirimi aldı

Köpeği motosikletine bağlayıp sürükledi, ‘Spor yaptırıyordum’ dedi