in

Ankara Büyükşehir Belediyesi hayvanlar için mama üretimine başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sokaktaki hayvanlar için 3 ton kapasiteli mama üretimi için harekete geçti. Belediye, deneme üretimine başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, gıda israfının önüne geçmek ve sokaktaki hayvanların beslenmesi için Türkiye’de örnek nitelikte çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

“Başkentte her can değerlidir” anlayışı ile sokakta yaşayan evsiz hayvanların yanında olmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak günlük kapasitesi 3 ton olan mama üretimi için düğmeye bastı.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, üretim fazlası gıda maddelerini geri dönüştürerek Sincan Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurduğu tesiste mama üretmeye başladı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENDİ MAMASINI ÜRETEREK YILDA 3,5 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAK

Sincan Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde mama üretimi yapılırken

İlk etapta günlük 1 ton üretim kapasitesiyle çalışmaya başlayan tesiste elde edilen mamalar Başkent’teki hayvanların beslenmesi için kullanılacak. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından gıdaların geri dönüşümünden üretilen mama sayesinde yılda 3,5 milyon lira tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

SAĞLIK İŞLERİ DAİRE BAŞKANI SEYFETTİN ASLAN PROJE İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sincan Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi mama üretimi makineleri

Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, “Sokak hayvanlarının beslenmesinde restoran artıkları her zaman gündemde olan bir konu ancak uygulamada toplanan yiyeceklerin birbirine karışması, yemeklerden plastik çatal, bıçak, kürdan ve izmarit gibi nesnelerin ayrıştırılması her zaman mümkün olmuyor. Büyük kurum ve kuruluşlarda kazan dibi olarak tabir edilen üretim fazlası yemeklerin değerlendirilmesi bu nedenle önem arz ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak biz de kazan dibi yemek artıklarını değerlendirmek amacıyla bu tesisi kurduk. Aynı zamanda Halk Ekmek Fabrikası ile de iş birliği yaparak standart dışı ekmekler ve satılamayan kuru ekmekleri topluyoruz. İlk etapta günde 1 tonla deneme üretimine başladık. Kendi mama üretimimiz sayesinde yılda 3,5 milyon lira tasarruf sağlayıp, bu tutarı sokak hayvanlarının başka ihtiyaçlarını karşılamada kullanacağız.”

RESTORAN, KAFE, KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE GIDA FABRİKALARINA ÇAĞRI

Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, restorandan kafelere kadar tüm özel, kamu kurum ve kuruluşları ile gıda üretimi yapan fabrikalara gıda atıklarını Büyükşehir Belediyesine vermesi çağrısında bulundu.

Kar bastırdı, koyunlar tek sıra oldu

Kızılay’dan hayvanlara yiyecek yardımı