in

İngiliz gazetesi Mirror: Hayvan hakkı savunucularından Türkiye için boykot çağrısı

Ünlü İngiliz gazetesi Mirror, Türkiye’de sokaktan toplanan köpekleri haber yaptı. Gazetenin haberine göre, İngiltere ve Avrupa’daki binlerce insan, köpek toplama ve ölümleri durana kadar Türkiye’de tatil yapmayacak.

İngiltere’de hayvan hakkı savunucuları, Türkiye’de sokakta yaşayan hayvanların toplatılma ve şiddete uğrama görüntülerinin ardından kampanya başlattı. Mirror’ın haberine göre, Kampanyacılar, Türkiye’ye karşı, köpeklere yapılanlar nedeniyle ‘boykot’ çağrısı yaptı.

Nada Farhoud imzasıyla, Mirror’da yer alan haberde şu ifadeler yer aldı:

İnsanlık dışı bir şekilde yakalandılar ve nakledildiler.

Görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehir yetkililerinden halk meydanlarında ve sokaklarda yaşayan evsiz köpeklerin toplatılmasını talep eden konuşmasının ardından geldi.

Bazı rivayetlere göre köpeklerin sahipleri tarafından terk edildiği iddia edilse de, köpeklerin başıboş olmadığı düşünülüyor.


Gazeteci ve hayvan özgürlüğü aktivisti Zulal Kalkandelen, köpeklerin “hapishane benzeri” barınaklara yerleştirilmesi emrinin “etkili olarak hayvanlar için ölüm anlamına geldiğini” söyledi.

Çoğu durumda hayvanlar küçücük ve pis kafeslerde açlıktan ve hastalıklardan ölürken, bazen de belediye çalışanları sokaklardan toplar toplamaz onları öldürüyor” dedi.

Hayvan refahı kampanyacısı Dominic Dyer şunları söyledi: “Türkiye’deki belediyeler, dünyanın en büyük köpek soykırımlarından biri olabilecek şekilde binlerce sokak köpeğini topluyor ve öldürüyor.

“Sokak köpekleri Türkiye’deki insanlar için çok az risk oluşturuyor ve sayılarını kontrol etmenin en sorumlu yolu kısırlaştırma ve yeniden barındırma.

Dyer, “Cumhurbaşkanı Erdoğan çok ağır bir ekonomik bedel ödeyebilir, çünkü İngiltere ve Avrupa’daki binlerce insan toplama ve ölümler durana kadar Türkiye’de tatil yapmamayı tercih ediyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN OLAY İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Boykot çağrısını duyan Londra’daki Türk Büyükelçiliği şunları söyledi: “Türkiye hayvan haklarının korunmasında önde gelen ülkelerden biridir ve hayvanların korunmasına ilişkin yasal çerçeve çok sağlamdır.

“Sokak köpekleri konusu, hem hayvanların hem de bireylerin güvenliğini ve sağlığını ilgilendirdiği için Türkiye’de gündemde.

“Planlanan, diğer birçok ülkede olduğu gibi, şehirlerdeki sokak köpeklerinin belediye hayvan barınaklarına taşınmasıdır.

“Bu hayvanlara ilgili Türk kanun ve yönetmeliklerine göre barınaklarda bakılacaktır.

Türk Büyükelçiliği “Devam eden süreç, hayvanların daha iyi koşullarda ve halk sağlığını tehdit etmeyecek şekilde barındırılmasını amaçlıyor.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Mirror’da yer alan haber9 yaşındaki Adile istedi: Kedilere kardan ev yapıldı

Köpeklerde Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?