in

Her 14 Şubat hayvanlar için eziyet oluyor

Hayvanlar petshop denilen yerlerde alınıp satılarak mal konumuna düşürülüyor. Bazı insanlar sevgililer gününde pet shoplardan hayvanları satın alıp “hediye” edebiliyor ve her 14 Şubat hayvanlar için eziyet oluyor.

Her 14 Şubat hayvanlar için eziyet oluyor.

Her 14 Şubat zamanı, petshop denilen yerlere kapatılan hayvanlar satın alınıp “hediye” edilmesi, bazı insanlar arasında halen süren kötü bir alışkanlık… Alışkanlığın arkasındaki korkunç gerçekler ise göz ardı ediliyor.

Hayvanlar, bir ‘hediye eşyası’ olması için, istismar edilerek zorla çiftleştirilip üretiliyor. Bunlar olurken çoğu zaman bağırmamaları ve çok ses çıkarmamaları için ses telleri dahi kesiliyor.

Türlü istismara maruz kalan cins hayvanlar, istismarın ve eziyetlerin sonucunda bir sürü genetik rahatsızlık ile dünyaya geliyor ve hayatları boyunca sağlık sorunları ile yaşayıp acı çekiyor. Kimi zaman ise bu yavrular da büyüyünce aynı şekilde yeni yavrular vermesi için tekrar çiftleştiriliyor.

Hayvanların “üretimine” devam edilmesinin sebebi insanların “cins hayvan” arzusu… Özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü gibi günlerde bu hayvanlar halen hediye olarak alınıp satılıyor ve büyük acılara yol açıyor.

Üretici denilen kişilerin hayvanlar üzerinden adeta bir kazanç kaynağıymış gibi para kazanmak istemeleri ve yine satın alan kişilerin bu hayvanları sessiz sakin ve estetik bulması gibi nedenlerle hayvanlar ‘hediye’ olarak görülebiliyor.

PSİKOLOJİK İŞKENCE

Hayvanlara hediyelik eşya muamelesi yapmak psikolojik acılara da yol açıyor.

Petshop denilen yerlerde zorla kafeslere kapatılıp sergilenen hayvanlar psikolojik olarak da oldukça zarar görüyor.

Sürekli bilmedikleri sesler, farklı farklı insanlar, küçücük bir alanda yaşamaya çalışmaları, tuvaletlerinin yemeklerinin yataklarının aynı yerde olması ve daha bir sürü hayvanla birlikte oraya kapatılmaları büyük korku ve stres yaşamalarına sebep oluyor. Bunun sonucunda hastalanabiliyorlar bile.

Hayvanları mal olarak görüp satın almaktan vazgeçilmesi gerekiyor.

EVLAT EDİNMEK İYİ İYİSİ

Sevgililer gününde bir sürü hediye alternatifi varken hayvanları mal olarak görüp satın almaktan vazgeçilmesi gerekiyor.

Kaldı ki bir heves ‘hediye için’ satın alınıp verilen hayvanların büyük çoğunluğu da daha sonra ne yazık ki barınaklara, sokaklara, ıssız yerlere terk ediliyor.

Eğer partneriniz veya hediye alacağınız kişi bir hayvan dostuyla birlikte yaşamak istiyorsa barınaktan ya da sokaktan hayvan evlat edinebilirsiniz.

Böylelikle hem ihtiyacı olan bir canı kurtarıp ona sıcak bir yuva sağlamış olursunuz, hem de hayvanların üretilmesi ve sömürülmesine ortak olmamış olursunuz.

Hayvanların büyük acılar pahasına “üretilmesi” arz talep ilişkisiyle ilgilidir. İnsanlar hayvanları satın almak yerine barınaklardan veya sokaktan ihtiyacı olan hayvanlar evlat edinilirse bu üretim ve vahşet de son bulacaktır.

Kedi Limon, müzik derslerini hiç kaçırmıyor

Elon Musk’ın ‘Beyne Çip Takma’ Projesi’nde 15 maymun öldü