in

Elon Musk’ın ‘Beyne Çip Takma’ Projesi’nde 15 maymun öldü

Son yıllarda büyük tartışmalara yol açan beyne çip takma projesi ile ilgili feci bir gelişme yaşandı. Testlerde beynine çip takılan 23 maymundan 15’i acı çekerek öldü.

Elon Musk’ın ‘Beyne Çip Takma’ Projesi Neuralink’in Testlerine Giren 23 Maymundan 15’i Öldü

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın “Neuralink Projesi” kapsamında, hayvanların yaşam hakkı hiçe sayılarak maymunlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın son yıllardaki en dikkat çekici projelerinden birisi de Neuralink çipleri oldu. Neuralink sayesinde insan beynine takılan çipler adeta beyni bilgisayara çeviriyor. Henüz insanlar üzerinde test edilmeyen bu çip maymunlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl bu teknolojiyle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşanmış, bir maymuna Neuralink ile oyun oynatıldığını gösteren bir video yayınlanmıştı. Şimdiyse bu etkileyici olduğu kadar da korkutucu olan teknolojiyle ilgili feci bir gelişme yaşandı.

Webtekno’da yer alan habere göre, hayvan hakları savunucuları tarafından yapılan açıklamalarda, Neuralink teknolojisi kapsamında 23 maymunla ölümcül çalışmalar yapıldığı belirtilmişti.

‘MAYMUNLAR ACI ÇEKEREK ÖLDÜ’

Business Insider  ve New York Post’ta yer alan yeni bilgiler ise bu 23 maymunla ilgili önemli bir gelişmeyi ortaya koydu. Açığa çıkarılan 700 sayfalık belgeler, 23 maymunun 15’inin öldüğünü ortaya koydu.

Kar amacı gütmeyen hayvan hakları savunucu grup Sorumlu Tıp Merkezleri Komitesi (PCRM) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Jeremy Beckham, konuyla ilgili açıklamalarda korkunç bilgilere yer verdi.

Beynine implant takılan hemen her maymunun acı çekerek öldüğünü belirten Beckham, Neuralink için hayvanların bile bile sakat bırakıldığını ileri sürdü. Yapılan açıklamalarda bu hayvanların çeşitli enfeksiyonlara ve beyin kanamalarına maruz kaldığı, en nihayetinde de acılı bir şekilde öldükleri ifade ediliyor.

Neuralink, konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Elon Musk, ise sessizliğini hala koruyor.

Her 14 Şubat hayvanlar için eziyet oluyor

Boruda mahsur kalan kediyi çekiçle kurtardı