in

Hayvanlarının ölmemesi için açlık grevine girdi

Kendisini ormanlık alana zeytin dikti diye şikayet eden Fatma Köden’in komşusu Köden’in çiftliğinin yolunu kapattı. Köden, hayvanlarına yem götüremez oldu. Hayvanlarına son yemlerini veren Köden “Yolum açılana kadar açlık grevine giriyorum” dedi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşayan Fadime Köken 3 yıl önce çiftlik kurdu ve kocası Cumali Köden ve oğlu Kaan Köden ile birlikte 155 koyun, 65 kuzu ve 250 yumurta tavuğa bakmaya başladı.

 Fatma Köden, ormanlık alana zeytin diken komşusunu şikayet etti. Bunu duyan komşusu Köden’in çiftliğinin yolunu kapattı. Çiftliğine yem sokamayan Köden, yem götüremediği hayvanlarının ölmemesi için yardım istedi.

Sorunu çözülmeyen Fatma Köden, açlık grevine başladığını duyurdu.

TARTIŞTIĞI KOMŞUSU ÇİFTLİĞİNİN YOLUNU TIKADI

Geçen yıl Adana’da çıkan orman yangını sonucunda birçok ağaç yandı. Köden’in komşuları yanan ağaçların yerine zeytin dikmeye başladı. Bu durumu gören Köden ailesi kamu alanı olan yerlere şahsi ağaçlar dikilmemesi, o bölgeye tekrar çam ağacı dikilmesini savundu. Bu konuda komşularıyla tartışan Köden ailesi komşularını Adana Orman Bölge Müdürlüğüne şikayet etti.

Köden ailesinin kendilerini şikayet ettiğini öğrenen komşuları, Köden ailesinin çiftliğinin tek giriş yolunu traktörle sürüp önüne de köten koyarak kapattı.

Köden, yolu kapatıldığı için bir haftadır çiftliğine giremez duruma geldi. Çiftliğin çevresinin göl ve uçurumlardan oluşmasından dolayı tek giriş noktası kapatıldığından beri çiftlikteki hayvanlara yeteri kadar yem temini yapılamıyor.

Yem gelemediği için yeteri kadar beslenemeyen çiftlikteki dört kuzu hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kuzular Fadime Köden’in gözyaşları içerisinde toprağa gömüldü.

BENİM TEK AMACIM ORMANLARIN KORUNMASIYDI

Çiftliğin sahibi Fadime Köden, “Komşu ormana zeytin dikmek istedi, biz de bunu şikâyet ettik. Bunu öğrenen komşu yolumuzu kapattı. Orası da kendi arazisi olduğu için bir şey yapamıyoruz. Benim tek amacım ormanların korunmasıydı. Şimdi ben çiftliğime uçurumdan gitmek zorunda kalıyorum” dedi.

HAYVANLARIM AÇLIKTAN ÖLÜYOR, YOL AÇILANA KADAR BEN DE AÇLIK GREVİNE GİRİYORUM

Artık hayvanlarına verecek yemi kalmadığı belirten Fatma Köden “Nereye başvuru yaptıysam bir türlü yolumuzu açmadılar. Artık hayvanlarımın yemi bitmek üzere. Onlar açlıktan kırılacak. Ben buna bir çare bulamadım. Bu nedenle ben de açlık grevine giriyorum. Yolum açılana, hayvanlarıma yem gelene kadar aç kalacağım.” diyerek göz yaşlarına boğuldu.

Fatma Köden, elinde kalan son yemleri hayvanlarına göz yaşları içerisinde dağıttı.

Kütahya Büyükşehir Belediyesinden online hayvan evlat edinme sistemi

Türkiye’nin ilk iklim davası açıldı